خیام نیشابوری:
چون عهده نمی‌ شود کسی فردا را حالی خوش کن تو این دل شیدا را می نوش بماهتاب ای ماه که ماه بسیار بتابد و نیابد ما را گر می نخوری طعنه مزن مستان را بنیاد مکن تو حیله و دستان را تو غره بدان مشو که می می نخوری صد لقمه خوری که می غلام‌ست آن را
Wednesday, 3 March , 2021
امروز : چهارشنبه, ۱۳ اسفند , ۱۳۹۹ - 20 رجب 1442
شناسه خبر : 12219
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸ | 284 بازدید |
نرخ زاد و ولد از افزایش جمعیت داوطلبان کنکوری در سال‌های آتی حکایت می‌کند، اما موضوع حذف کنکور هنوز به اتفاق نظر نرسیده است.

حذف کنکور و سیل ورود داوطلبان از ١۴٠١ به دانشگاه‌ها/ قدرت غول نظام آموزشی رو به افول است؟

موضوع حذف کنکور و تغییر در شیوه برگزاری آن سابقه طولانی دارد و به چند دهه قبل می‌رسد، اما همواره موانعی برای تحقق این برنامه وجود دارد و به این ترتیب بخش اعظم برنامه‌های درسی همچنان معطوف و متمرکز بر کنکور شکل گرفته و پیش می‌رود. برخی مسئولان علت این موضوع را مسائل پشت پرده […]

حذف کنکور و سیل ورود داوطلبان از ١۴٠١ به دانشگاه‌ها/ قدرت غول نظام آموزشی رو به افول است؟

موضوع حذف کنکور و تغییر در شیوه برگزاری آن سابقه طولانی دارد و به چند دهه قبل می‌رسد، اما همواره موانعی برای تحقق این برنامه وجود دارد و به این ترتیب بخش اعظم برنامه‌های درسی همچنان معطوف و متمرکز بر کنکور شکل گرفته و پیش می‌رود.

برخی مسئولان علت این موضوع را مسائل پشت پرده همچون منافع اقتصادی و گردش بالای چندین میلیاردی موسسات کنکوری می‌دانند و برخی هم این موضوع را به کم اعتبار بودن امتحانات نهایی منسوب می‌کنند.

کنکور که حالا آفت نظام تعلیم و تربیت شناخته می‌شود و ردپای آن از دوره ابتدایی در نظام آموزشی به چشم می‌خورد، گویی در جلسات اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تمهیداتی برای آن اندیشیده شده است تا بخشی از سایه سنگینش از سر نظام تعلیم و تربیت برداشته شود.

موضوع و شاید بتوان گفت معضلی که آثار مخربش حتی در آزمون‌های بین المللی خودنمایی کرده است و محمود مهرمحمدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از عوامل موفقیت نداشتن در این آزمون را ردپای کنکور در سال‌های مختلف تحصیلی و بی توجهی به فهم مطالب درسی عنوان کرد.

برگزاری امتحانات بدون اعتبار در آموزش و پرورش صحت دارد؟

فروش سوالات امتحانی آن هم امتحانات نهایی طی سال‌های اخیر و در شرایطی که سهم نمرات این آزمون در کنکور بیشتر شده بود، نگرانی‌های بسیاری برای داوطلبان کنکوری در پی داشت و حتی یکی از علل حذف نشدن کنکور در آن دوران برشمرده شد، بر همین اساس سازمان سنجش و برخی نمایندگان مجلس مدعی شده بودند که امتحانات مدارس اعتبار کافی ندارد همچنین ٣-۴ سال پیش که تب حذف کنکور داغ بود سید محمد بطحایی وزیر وقت آموزش و پرورش گفته بود که اگر قرار شود تاثیرات مثبت و منفی آزمون دانش‌آموزان در قبولی دانشگاه لحاظ شود؛ آموزش و پرورش اعلام عمومی کرده است که آزمون‌های سراسری آن توسط سازمان سنجش برگزار شود

بعد از این شرایط طی ١-٢سال اخیر تمهیداتی اندیشیده شد و آنطور که آموزش و پرورشی‌ها مدعی شده‌اند امنیت امتحانات نهایی ارتقا یافته و جای نگرانی نیست.

حتی محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در واکنش به انتقاداتی در این مورد گفت که اعتبار نذاشتن امتحانات آموزش و پرورش صحت ندارد و کسانی که چنین ادعایی دارند بهتر است با پشتوانه دقیق اظهار نظر کنند.

او تاکید کرد که میان رتبه‌های کنکور و معدل دیپلم همخوانی دارد و هرچه دانس آموزی نمراتی بهتری در دیپلم و دوره مدرسه کسب کرده باید در کنکور هم عملکرد موفق‌تری دارد.

از طرفی هم منصور کبگانیان قائم مقام نقشه جامع علمی کشور گفت که می‌توان اطمینان پیدا کرد که امتحان امن برگزار شود همانطور که در دو سال گذشته حذف مطلق تقلب در امتحان نهایی امکان‌پذیر شد و پس از برگزاری آزمون و شکل گرفتن حوزه‌های تصحیح و جدا شدن سربرگ ها، اسکن کردن و توزیع تصادفی مورد بررسی قرار گیرد.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.