خیام نیشابوری:
چون عهده نمی‌ شود کسی فردا را حالی خوش کن تو این دل شیدا را می نوش بماهتاب ای ماه که ماه بسیار بتابد و نیابد ما را گر می نخوری طعنه مزن مستان را بنیاد مکن تو حیله و دستان را تو غره بدان مشو که می می نخوری صد لقمه خوری که می غلام‌ست آن را
Tuesday, 19 January , 2021
امروز : سه شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۹ - 6 جماد ثاني 1442
شناسه خبر : 8058
  پرینتخانه » گردشگری و میراث تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۹ | 66 بازدید |

مجدداً داربست می‌زنیم

تازه‌ترین اظهارات مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان درباره مرمت گنبد شیخ لطف‌الله مجدداً داربست می‌زنیم مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان گفت: هیچ چیز در این کشور تمام‌شده نیست. به پیشنهاد آقای محب‌علی جلوی ترک مرمت‌شده گنبد شیخ لطف‌الله مجدداً داربست می‌زنیم و تا آخرین لحظه با آغوش باز آماده دریافت پیشنهادهای کارشناسانه و مکتوب […]

مجدداً داربست می‌زنیم

تازه‌ترین اظهارات مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان درباره مرمت گنبد شیخ لطف‌الله

مجدداً داربست می‌زنیم

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان گفت: هیچ چیز در این کشور تمام‌شده نیست. به پیشنهاد آقای محب‌علی جلوی ترک مرمت‌شده گنبد شیخ لطف‌الله مجدداً داربست می‌زنیم و تا آخرین لحظه با آغوش باز آماده دریافت پیشنهادهای کارشناسانه و مکتوب در حوزه عملکردی این مرمت هستیم.

به گزارش مشهدنیوز، فریدون اللهیاری در پنجمین گردهمایی سراسری هموندان شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور که صبح امروز (پنجشنبه سوم بهمن‌ماه) در محل همایش‌های کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد اظهار کرد: سازمان‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد در حوزه توسعه اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور جایگاه بسیار مهمی دارند و وقتی موضوعات مهمی که جزو مسائل مورداحترام جامعه است در چنین سمن‌هایی پیگیری می‌شود ارزش آن را مضاعف می‌کند.

وی ادامه داد: خوشحالم با وجود تمام موانع، چالش‌ها و محدودیت‌های موجود بر سر راه فعالیت‌های مردم‌نهاد، شاهدیم که همچنان این جریان مهم اجتماعی با قدرت به فعالیت خود ادامه می‌دهد و امیدواریم با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام خواهد گرفت، این تشکل‌ها رسالت اصلی خود را که باید قانونمند و نهادینه باشد، بهتر از سال‌های قبل به کل کشور تسری بدهند.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان خاطرنشان کرد: جایی که شورایی برای برنامه‌ریزی و قانون‌گذاری شکل می‌گیرد، طبیعی است که مسئولیت سنگینی بر عهده خواهد داشت. تشکل‌ها باید به سمت هر چه عمیق‌تر شدن حرکت‌ها، تدابیر و برنامه‌ریزی‌های سازمان‌یافته و علمی بروند و برگزاری این نشست‌ها می‌تواند به رسیدن به این مهم کمک کند.

اللهیاری با تأکید بر اینکه قصد سخنرانی ندارد تصریح کرد: عناوین زیادی داریم تحت عنوان بخش‌های غیردولتی که بیش از آنکه وجهه دغدغه‌مندی و علاقه‌مندی داشته باشند در تب‌وتاب کارهایی که مرز حرکت‌های مردم و نهاد و سیاسی است، اسیر می‌شوند و این یکی از مواردی است که در پیشبرد فعالیت این‌چنین جمع‌هایی تأثیر منفی خواهد داشت.

وی ابراز امیدواری کرد که سازمان‌های مردم‌نهاد با توجه به رسالت‌های پیش‌بینی‌شده در قانون و مأموریت‌هایی که در برنامه‌های توسعه‌ای کشور دارند، بتوانند به اهداف خود برسند.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان با اشاره به جایگاه ویژه تشکل‌های مردم‌نهاد در استان گفت: در استان اصفهان بیش از ۷۰ تشکل مردم‌نهاد در حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشغول به فعالیت هستند که با دلسوزی، علاقه‌مندی و انگیزه و اهداف صادقانه در حال پیشبرد برنامه‌های خود هستند. در مقابل ما نیز به‌عنوان متولی به استقبال ایده‌ها و نظرات آنان برای بهره‌گیری می‌رویم تا با گفتگو و تعامل به اهداف مشترک موردنظر دست‌یابیم.

اللهیاری یادآور شد: اظهارنظرهای دورادور گاهی منتج به نتیجه نمی‌شود و بهتر است گفتگو و همکاری و تعامل مستقیم وجود داشته باشد تا به اهداف خود برسیم. سازمان‌های مردم‌نهاد، سرمایه خوبی برای توسعه کشور هستند به شرطی که متولیان احترام لازم را بگذراند و این تشکل‌ها نیز رسالت‌های اصلی را مدنظر داشته و گرفتار حواشی نشوند.

وی با اشاره به موضوع مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله گفت: خوشحالم که دوستان در شورای شهر به این مسائل توجه دارند و خوشحال‌تر می‌شویم که این توجهات فراتر برود و آن‌ها از نزدیک حضور پیداکرده و اظهارنظرهای کارشناسی را بشنوند. چراکه اظهارنظر یک طبیب حین دیدن بیمار با کسی که از دور فقط رنگ زردش را می‌بیند متفاوت است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان تصریح کرد: چه در قضیه مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله چه در سایر مرمت‌های استان و کشور، هدف اساسی حفظ میراث فرهنگی کشور است آن هم در شرایطی که دستگاه‌های اجرایی با تنگناهای عظیم بودجه‌ای و محدودیت‌های قانونی مواجه هستند.

اللهیاری ادامه داد: خوب است نشستی برگزار شود تا همکاران ما بتوانند به‌صورت تخصصی درباره مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله توضیحاتی را بیان کنند. متخصصین مختلف، ان جی او ها ،کارشناسان و خبرنگاران گوناگونی تا کنون از این گنبد بازدید کرده‌اند که بخشی از آن‌ها کار را تائید کرده‌اند و برخی دیگر نیز گفته‌اند اگر فلان کار را می‌کردید بهتر بود. نمی‌گویم صد در صد تائید کرده‌اند اما صد در صد هم نگفتند که خراب بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک‌هشتم گنبد مرمت‌شده و وقتی از نزدیک وضعیت هفت‌هشتم دیگر را ببینید قضاوت خواهید کرد که این تفاوت سیما و منظر طبیعی و معمول است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان گفت: برخی گمان می‌کنند که در میراث فرهنگی یک نفر می‌گوید این کار را انجام بدهیم و همان کار صورت می‌گیرد درحالی‌که مرمت فرایند تخصصی دارد خصوصاً در پایگاه‌های جهانی که برای هر تصمیم مسئله تا مرکز کشور می‌رود و روزانه کنترل می‌شود.

اللهیاری اظهار کرد: موضع نهایی وزارت میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری در آخرین بررسی خود با حضور اعضای شورای تخصصی پایگاه‌های میراث ملی و جهانی کشور، رئیس پژوهشکده مرمت میراث فرهنگی کشور، اعضای شورای فنی اصفهان،برخی پیشکسوتان و اساتید دانشگاهی، تائید مرمت بود.

وی افزود: هیچ‌چیز در این کشور تمام‌شده نیست، داربست‌ها زده‌شده و مطالعات برای مرمت دو ترک دیگر آغازشده است. پیشنهاد آقای محبعلی این بود که برای ترک مرمت‌شده نیز دوباره داربست زده شود و ما تا آخرین لحظه نظرات را دریافت و در صورت تائید اعمال کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان تأکید کرد:هیچ چیز در این کشور تمام شده نیست. با وجود تائید مرمت از سوی وزارتخانه میراث، هر پیشنهاد کارشناسانه و مکتوبی را در حوزه عملکرد ترک مرمت‌شده این گنبد می‌پذیریم و تا آخرین لحظه با آغوش باز پذیرای این پیشنهادهای کارشناسی هستیم.

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.