۞ سخن روز
تنها انقلاب خطرناک، انقلاب گرسنگان است. من از شورشهایی که دلیل آن بی‌نانی باشد، بیش از نبرد با یک ارتش دویست‌هزارنفری بیم دارم! ناپلئون بناپارت
Friday, 21 June , 2024
شناسه خبر : 22361
  پرینتخانه » تیتر یک, سیاست خارجی تاریخ انتشار : 23 دسامبر 2023 - 23:27 |

امیرعبداللهیان: آمریکا مجرم است و باید محاکمه شود/ راهکار، ایجاد ائتلاف در دریای سرخ نیست

امیرعبداللهیان: آمریکا مجرم است و باید محاکمه شود/ راهکار، ایجاد ائتلاف در دریای سرخ نیست وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به اتهام‌زنی واشنگتن علیه تهران درباره اقدامات ضدصهیونیستی ارتش یمن گفت: آمریکا متهم نیست بلکه مجرم است و مقامات آمریکایی باید در دادگاه جنایتکاران جنگی در کنار مقامات اسرائیل محاکمه شوند. به گزارش مشهدنیوز، […]

امیرعبداللهیان: آمریکا مجرم است و باید محاکمه شود/ راهکار، ایجاد ائتلاف در دریای سرخ نیست

امیرعبداللهیان: آمریکا مجرم است و باید محاکمه شود/ راهکار، ایجاد ائتلاف در دریای سرخ نیست

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به اتهام‌زنی واشنگتن علیه تهران درباره اقدامات ضدصهیونیستی ارتش یمن گفت: آمریکا متهم نیست بلکه مجرم است و مقامات آمریکایی باید در دادگاه جنایتکاران جنگی در کنار مقامات اسرائیل محاکمه شوند.

به گزارش مشهدنیوز، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از برگزاری «کنفرانس بین‌المللی تهران در خصوص فلسطین» و در نشست خبری با با خبرنگاران داخلی و خارجی درباره این کنفرانس، گفت: در کنفرانس بین‌المللی تهران در خصوص فلسطین، نمایندگانی از ۶۹ کشور حضور داشتند. یکی از اهداف اصلی ما از برگزاری این نشست ایجاد هماهنگی بیشتر در مواضع سیاسی و بین‌المللی برای کمک به مردم فلسطین است.

وزیر امور خارجه ایران همچنین در این نشست خبری با گرامیداشت یاد شهدای خبرنگار تحولات اخیر در اراضی اشغالی گفت: در آینده نزدیک، برنامه‌ای را برای ادای احترام به خبرنگاران شهید در تحولات اخیر برگزار خواهیم کرد.

تصمیم‌گیری درباره فلسطین اشتباهی است که در ۷۵ سال گذشته نیز شاهد آن بوده‌ایم

امیرعبداللهیان گفت: فلسطین متعلق به فلسطینی‌هاست و ما اکنون می‌بینیم برخی از کشورها تلاش دارند که به جای مردم فلسطین تصمیم بگیرند؛ خطا و اشتباهی که در ۷۵ سال گذشته نیز شاهد آن بوده‌ایم.

امروز صحبت از این است که چگونه آمریکا از جنگ خروج آبرومندانه داشته باشد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکا و اسرائیل به اتفاق هم در جنگ غزه و کرانه باختری به بن‌بست رسیده‌اند و امروز صحبت از این است که چگونه آمریکا از این جنگ خروج آبرومندانه داشته باشد. امروز در داخل کاخ سفید درگیری وجود دارد که چرا آمریکا به این میزان خود را به این جنگ گره زده است.

نمی‌شود آمریکا یک طرف جنگ باشد و انتظار داشته باشد دیگران کاری نکنند

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی در مورد دیدار اخیرش با «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس، در قطر گفت: این دیدار در آستانه سفر ایشان به مصر و انجام رایزنی‌هایی در مورد طرح‌هایی که در مورد توقف جنگ و تبادل اسرا مطرح است، انجام شد و با هم گفت‌وگو و مشورت داشتیم. رهبران مقاومت فلسطین سناریوهایی را در میدان جنگ و آینده سیاسی پس از جنگ با هدف احقاق حقوق ملت فلسطین دنبال می‌کنند.

او گفت: در ۷۰ روز گذشته بدون استثنا پیام‌های آمریکایی‌ها و غربی‌ها به ما، با تمرکز بر این است که دامنه و گسترش جنگ را ایران کنترل کند. حزب‌الله لبنان خودش تصمیم گرفت تا با درگیری در جنوب لبنان با رژیم صهیونیستی روبرو شود. نیروهای یمنی در دفاع از مردم فلسطین اقداماتی را انجام دادند و گروه‌های مقاومت عراقی و سوری هم پایگاه‌های آمریکایی‌ها را مورد حمله قرار می‌دهند. آمریکا مرتب درخواست می‌کند کمک کنید برای توقف این روند، اما نمی‌شود شما یک طرف جنگ باشید و بخواهید دیگران در این ارتباط کاری نکنند. این شدنی نیست.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: آنچه ما امروز در صحنه جنگ غزه می‌بینیم این است که به‌رغم میل نتانیاهو در خصوص ادامه جنگ، حامیان رژیم صهیونیستی به این نتیجه رسیده‌اند که ادامه جنگ راهکار نیست و این وضعیت حیثیت آمریکا را به چالش کشیده است.

ما به گروه‌های مقاومت دستور نداده‌ایم و دستور نخواهیم داد که اقدامات خود را متوقف کنند

دیپلمات عالی‌رتبه ایران با بیان این که شاهد سطحی از گسترش جنگ هستیم، گفت: در مقاطعی آمریکایی‌ها از ما خواستند به گروه‌های مقاومت و کشور یمن بگوییم که اقدامی علیه منافع آمریکا و اسرائیل در منطقه انجام ندهند و  ما به صراحت به آمریکایی‌ها گفتیم که این گروه‌ها و یمن بر اساس تشخیص و منافع خود عمل می‌کنند و ما هرگز به آن‌ها دستور نداده‌ایم و به آن‌ها دستور نخواهیم داد که اقدامات خود را متوقف کنند.

آمریکا متهم نیست، مجرم است

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره اتهام‌زنی آمریکا به ایران درباره کمک ایران به ارتش یمن درباره حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ گفت: آمریکا ایران را متهم می‌کند، این در حالی است که آمریکا خودش در کنار اسرائیل در جنگ قرار دارد. اگر ایران امروز متهم می‌شود به نادرستی از سوی آمریکا؛ آمریکا، متهم نیست بلکه خود مجرم است و باید در دادگاه جنایتکاران جنگی در کنار خلبانان و مقامات نظامی، امنیتی و سیاسی اسرائیل، مقامات آمریکایی هم محاکمه شوند و باید عدالت حکم کند درباره رفتاری که آمریکا در کنار اسرائیل در ۷۷ روز گذشته داشته است.

رایزنی رئیسی-السیسی بخشی از حرکت برای بازگشت روابط ایران-مصر به حالت عادی بود

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایسنا درباره اولین گفت‌وگوی تلفنی روسای‌جمهور ایران و مصر و روابط تهران-قاهره نیز گفت: ما در شهریور ماه توافقی را با وزیر خارجه مصر درباره بازگشت روابط ۲ کشور به حالت طبیعی داشتیم. در این مسیر دیدار سران ایران و مصر را در حاشیه نشست ریاض داشتیم. در آن‌جا توافقات مهمی بین روسای‌جمهور ۲ کشور انجام گرفت و امروز هم بخشی از حرکت ما برای بازگشت روابط ۲ کشور به حالت عادی را در چارچوب تماس تلفنی روسای جمهور ۲ کشور شاهد هستیم.

او در ادامه گفت: ما امیدوار هستیم که در زمان مناسب و بر اساس طراحی‌ که بین وزرای خارجه ۲ کشور مورد توافق قرار دارد، بتوانیم شاهد توسعه و پیشرفت مناسبات تهران و قاهره باشیم. ما پیشرفت و توسعه مناسبات را به نفع ۲ ملت، منطقه و جهان اسلام می‌دانیم.

آمریکا تاکید دارد به‌دنبال گسترش جنگ نیست، ما هم اعلام کرده‌ایم در پی آن نیستیم

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین با بیان اینکه ما به صراحت مواضع خود را در ارتباط با دفاع فلسطین و اهمیت توقف جنگ اعلام کرده‌ایم، گفت: طرف‌های آمریکایی در پیام‌هایی که به ما می‌دادند بر این موضوع تاکید می‌کردند که ما به دنبال گسترش جنگ نیستیم، ما نیز در پاسخ اعلام اعلام کرده‌ایم که ما نیز به دنبال گسترش جنگ نیستیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از غزه گفت: تلاش برای توقف جنایت‌های رژیم صهیونیستی در غزه از همان ابتدا در دستور کار ما بوده است و در همین ارتباط با چین و روسیه و دیگر از اعضای دائم شورای امنیت از جمله آلمان، انگلیس و فرانسه گفت‌وگو و رایزنی کرده‌ایم.

موضع اروپایی‌ها درباره غزه متفاوت از آمریکا و اسرائیل است

او ادامه داد: موضع اروپایی‌ها در ارتباط با موضوع آتش‌بس و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم غزه متفاوت از آمریکا و اسرائیل است و ما تلاش کرده‌ایم که از تمامی ظرفیت‌های موجود در عرصه دیپلماتیک برای توقف هرچه زودتر نسل‌کشی در این منطقه استفاده کنیم. در این ارتباط با اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت رایزنی و گفت‌وگو کرده‌ایم.

ایجاد ائتلاف در دریای سرخ راهکار نیست بلکه راه‌حل، توقف ریختن خون غیرنظامیان در فلسطین است

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سؤالی درباره تلاش آمریکایی‌ها برای تشکیل ائتلاف دریایی در دریای سرخ جهت مقابله با اقدامات انصارالله یمن علیه رژیم صهیونیستی گفت: آمریکایی‌ها پیش از ایجاد ائتلاف که نتیجه آن هم کمکی نمی‌کند، دست از نسل‌کشی، جنایت جنگی و محاصره انسانی و کوچ اجباری ساکنان غزه در آینده به مناطقی از مصر و اردن بردارند. آن‌ها باید دست از حمایت خود از رژیم صهیونیستی که جنایتکارترین رفتار را از خود در ۷۷ روز گذشته نشان داده، بردارند.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: نیازی به ائتلاف نیست، آن‌ها اگر  دست از حمایت خود از این جنایت‌ها بردارند، در این شرایط منطقه امن‌تری خواهیم داشت و شرایط بهتری حتی برای انتقال انرژی در منطقه فراهم خواهد شد.

او گفت: برای ایران، امنیت منطقه بسیار مهم است. ما به دنبال گسترش دامنه جنگ نیستیم. ما اینکه آمریکا دست اسرائیل را همه‌گونه باز گذاشته و امروز تمام پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه تسلیحات به تل‌آویو ارسال می‌کنند و فرماندهان نظامی، اطلاعاتی و مقامات سیاسی آمریکا با تمام توان در خدمت اسرائیل در نسل‌کشی مردم غزه کمر همت بسته‌اند را خطای استراتژیک آمریکا می‌دانیم.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: راهکار، ایجاد ائتلاف در دریای سرخ نیست، راهکار متوقف کردن ریختن خون زنان، کودکان و غیرنظامیان غزه و کرانه باختری فلسطین است.

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.