۞ سخن روز
تنها انقلاب خطرناک، انقلاب گرسنگان است. من از شورشهایی که دلیل آن بی‌نانی باشد، بیش از نبرد با یک ارتش دویست‌هزارنفری بیم دارم! ناپلئون بناپارت
Monday, 15 July , 2024
شناسه خبر : 9986
  پرینتخانه » اقتصادی تاریخ انتشار : 06 نوامبر 2020 - 2:53 |

جزئیات طرح انتقال آب دریا به فلات مرکزی

جزئیات طرح انتقال آب دریا به فلات مرکزی قطعه نخست طرح انتقال آب دریا به فلات مرکزی با سرمایه‌گذاری ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید. به گزارش مشهدنیوز، صبح امروز (پنجشنبه) طرح شیرین‌سازی و انتقال آب دریا برای مصارف شرب و صنعت در استان هرمزگان و مصرف بخش صنعت استان کرمان با حضور ویدئوکنفرانسی […]

جزئیات طرح انتقال آب دریا به فلات مرکزی

جزئیات طرح انتقال آب دریا به فلات مرکزی

قطعه نخست طرح انتقال آب دریا به فلات مرکزی با سرمایه‌گذاری ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش مشهدنیوز، صبح امروز (پنجشنبه) طرح شیرین‌سازی و انتقال آب دریا برای مصارف شرب و صنعت در استان هرمزگان و مصرف بخش صنعت استان کرمان با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور، گزارش رضا اردکانیان – وزیر نیرو – از تهران و قاسم تقی‌زاده خامسی – معاون آب و آبفای وزیر نیرو – از هرمزگان به بهره‌برداری رسید.

بر اساس این گزارش، این طرح برای مصارف بخش‌های شرب و صنعت در استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد به‌عنوان منبع پایدار به اجرا درآمده و در این طرح از آب دریا به دو شکل آب شور (بدون نمک‌زدایی) و آب شیرین (همراه با نمک‌زدایی) استفاده می‌شود.

بر این اساس، با صدور مجوز ۲۶ میلیارد متر مکعب در سال نمک‌زدایی آب دریا از طرف وزارت نیرو، نیازهای ۱۷ استان کشور در مناطق ساحلی و فلات مرکزی ایران را تامین می‌کند.

طبق این گزارش، با اجرای این طرح ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب شور نمک زدایی شده و در نهایت ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین برای مصرف در استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد آماده می‌شود.

در مرحله نخست این طرح با اجرایی شدن ۳۰۳ کیلومتر تونل، ایستگاه‌های پمپاژ متعدد و تاسیسات برقی مورد نیاز، حدود ۷۰ میلیون متر مکعب آب به منطقه سیرجان در استان کرمان و بخشی از استان هرمزگان به مصارف شرب و صنعت رسید.

بنا بر این گزارش، این سایت شیرین‌سازی با اعتبار ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی یک هزار و ۲۰۰ نفر امروز با دستور رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.

آب‌ شیرین‌کن یک میلیون مترمکعبی بندرعباس افتتاح شد

همچنین امروز آب‌ شیرین‌کن یک میلیون مترمکعبی «بندرعباس» در قالب هفته بیست و هفتم پویش #هرهفته الفب_ایران با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور افتتاح شد.

هوشنگ ملایی – مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان – صبح امروز در حاشیه افتتاح آب شیرین‌کن یک میلیون متر مکعبی بندرعباس، اظهار کرد: این آب شیرین‌کن یک میلیون متر مکعبی، آب مورد نیاز سه استان کرمان، هرمزگان و یزد را تامین خواهد کرد.

وی با ذکر این نکته که با افتتاح این پروژه، روزانه ۴۰ هزار متر مکعب از نیاز آبی شهرستان بندر خمیر و روستاهای اطراف تامین می‌شود، عنوان کرد: در فاز اول روزانه ۲۰۰ هزار متر مکعب آب شیرین‌سازی می‌شود که ۳۰ هزار متر مکعب نیز برای صنعت و خدمات در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان با بیان اینکه بزرگترین آب شیرین‌کن در قالب طرح ملی «ساقی کوثر» به بهره‌برداری رسید، اظهار کرد: تا کنون مجوز برداشت ۱۵۰ میلیون متر مکعب از آب دریا جهت شیرین‌سازی برای این مجموعه صادر شده است.

ملایی با اشاره به تامین نیاز آبی شرب مراکز جمعیتی موجود در مسیر انتقال، عنوان کرد: برنامه‌ریزی‌های لازم برای تامین ۵۰ میلیون متر مکعب از نیاز آبی استان هرمزگان از طریق این آب شیرین‌کن انجام شده است.

وی با اشاره به عدم وجود محدودیت تامین آب صنایع از خط انتقال آب شیرین‌کن بندرعباس، خاطرنشان کرد: بنابر پیگیری‌های انجام شده محدودیتی از نظر تامین آب صنایع موجود در مسیر وجود نخواهد داشت و آب مورد تقاضا در دسترس قرار خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان بیان کرد: پروژه آب شیرین‌کن یک میلیون متر مکعبی بندرعباس، یکی از نمونه‌های شاخص فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص تحقق جهش تولید و اقتصاد مقاومتی است که به دست جوانان  و کارشناسان و متخصصان ایرانی به ثمر نشست.

انتهای پیام/

نویسنده : سمیه زحمت کش
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.