خیام نیشابوری:
چون عهده نمی‌ شود کسی فردا را حالی خوش کن تو این دل شیدا را می نوش بماهتاب ای ماه که ماه بسیار بتابد و نیابد ما را گر می نخوری طعنه مزن مستان را بنیاد مکن تو حیله و دستان را تو غره بدان مشو که می می نخوری صد لقمه خوری که می غلام‌ست آن را
Sunday, 29 January , 2023
امروز : یکشنبه, ۹ بهمن , ۱۴۰۱ - 8 رجب 1444
شناسه خبر : 15951
  پرینتخانه » آخرین اخبار, آموزش, اجتماعی, ارتباطات و فناوری اطلاعات, اقتصاد کلان, اقتصادی, انرژی, تولید و تجارت, تیتر یک, حقوقی و قضایی, خانواده, دولت, علم و فناوری تاریخ انتشار : 08 مارس 2022 - 14:21 | 86 بازدید |
بهادری جهرمی در نشست خبری:

دولت هرگز چک سفید امضا به خودرو سازها نداده است

اقدامات خوبی برای تخصیص سود سهام عدالت انجام شده است
دولت هرگز چک سفید امضا به خودرو سازها نداده است

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت صبح امروز (سه شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، روز پاسدار، روز جانباز و روز شهید، اظهار داشت: در هفته پیش‌روی بزرگداشت شاعر پر آوازه ایرانی، نظامی گنجوی را در پیش داریم و برنامه‌های ویژه‌ای از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای گرامیداشت این شاعر شناخته شده در دستور کار دارد.

وی در تشریح دستور کار دولت در هفته‌های اخیر عنوان کرد: پیرو دستورهای مکرر رئیس جمهور به منظور کنترل بازار و افزایش غیر منطقی قیمت‌ها، جلساتی تشکیل شد و مقرر شد در زمینه تأمین روغن، قیمت برنج و کاهش قیمت برنج هندی به ۲۰ هزار تومان و برنج پاکستانی به ۲۵ هزار تومان و کاهش قیمت گوشت و کنترل قیمت‌ها اقدامات لازم انجام شود.

سخنگوی دولت بیان کرد: پیرو فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص کنترل بازار لوازم خانگی، الحمدلله در ماه اخیر شاهد کاهش ۵ تا ۱۳ درصدی در تمام کالاهای خانگی بودیم و این مسیر با جدیت پیش خواهد رفت تا شاهد افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها نباشیم.

بهادری جهرمی در رابطه با توزیع سود سهام عدالت، افزود: امسال توزیع سود سهام عدالت را بیش از دو برابر خواهیم داشت و الحمدلله با هماهنگی خوبی که در تیم اقتصادی دولت وجود دارد، اقدامات خوبی برای تخصیص سودها انجام شده است و افرادی که سهام عدالت خود را دریافت نکردند، حدود ۵۰۰ هزار تومان و افرادی که سهام عدالت را دریافت کردند حدود یک میلیون تومان سود دریافت خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: رویه دولت در کل مشکلات مردم همکاری و جلب مشارکت گروه‌های مردمی و خودجوش و در کنار مردم قرار گرفتن برای حل مشکلات مردم است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: از جمله برنامه‌های دولت که دارای اولویت اساسی بود، تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار بود. دولت سعی کرد با همت جهادی در طول این شش ماه بسیاری از کوتاهی‌های صورت گرفته در سنوات گذشته را جبران کند. صرفاً در حوزه مشاغل خانگی وزارت کار توانسته است ۵۰۹ مجوز را صد درصد الکترونیکی کند که ۳۱۰ مورد آن ثبت محور خواهد بود.

بهادری جهرمی در ادامه در تشریح آمار صدور مجوزهای کسب و کار، گفت: برای ۱۵۹ حوزه نیز مدارک برای حوزه‌های ذی‌صلاح ارسال و طی فرایندی الکترونیکی مجوزها صادر خواهد شد. از ۲۸ بهمن ماه و زمان فعال سازی مجوزها تا روز گذشته، با همت جهادی صورت گرفته ۴۰ هزار و ۷۷۶ نفر مجوزهای کسب و کار خود را به صورت صد درصد الکترونیکی دریافت کردند. ۳۹ هزار و ۶۱۲ نفر در لحظه مجوز کسب و کار خود را اخذ کردند و باقی مانده افراد نیز پس از پایان مهلت سه روزه توانسته بودند مجوز خود را کسب کنند.

وی اضافه کرد: این آمار مربوط به کسب و کارهای خانگی بود و طبق آمار وزارت اقتصاد تا دیروز پانزده دستگاه به درگاه ملی صدور مجوزها، به صورت صد درصدی متصل شدند و دریافت کاغذی مدارک کاملاً منتفی شد و مجوزها بدون امضای طلایی در حال صدور هستند و ۹۴۴ نوع مجوز مختلف را شامل می‌شود و در سایر دستگاه‌ها نیز با همین جدیت پیگیری خواهد شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در حوزه تجارت خارجی، دولت معتقد بوده است مسائل و اقتصاد مردم را به مذاکرات کره نخواهد زد، گفت: در حوزه تجارت خانگی ۴۰ درصد رشد نسبت به سال گذشته داشتیم و ارزش صادرات سقف ۴۷ میلیارد هزار دلار را پشت سر گذاشته است. از آمار ارائه شده ۷۳ درصد ارز به روش‌های مختلف به کشور بازگردانده شده است. همچنین تصمیمات و تدابیر مهمی که به حوزه تجارت خارجی کمک کرد این بود که ۶ مرکز تجاری در کشورهای هدف ترکیه، امارات، سوریه، چین و … تأسیس شد.

بهادری جهرمی در رابطه با اقدامات دولت برای رفع فقر مطلق تا پایان سال، تاکید کرد: وزیر کار در شورای اداری کار برنامه‌های کلی ای ارائه کردند و رئیس جمهور دستور دادند در سطوح و زمان بندی‌های مختلف این موضوع را پیگیری کنند. سوال شما مربوط به سطح اول است و رئیس جمهور فرمودند قابل پذیرش نیست در کشور ما افرادی باشند که گرسنه سر بر بالین گذارند و پوشاک و مسکن مناسب نداشته باشند و لازم است برای آنها تدابیر لازم اتخاذ شود.

برنامه‌های از بین بردن فقر مطلق تا پایان سال آماده می‌شود

وی افزود: به صورت همزمان باید این سه سطح مورد توجه قرار گیرند، همچنین سازمان اموری استخدامی باید تدابیری برای نظام پرداخت در نظر بگیرند. ان شاءالله تا پایان سال برنامه‌های از بین بردن فقر مطلق آماده شود.

پرداخت هزینه‌های آب و برق برای افراد تحت پوشش کمیته امداد رایگان شد

سخنگوی دولت ادامه داد: برای سطح دوم نیز برنامه‌هایی از سوی دولت برای تخفیف‌ها ارائه شده است، برای مثال پرداخت هزینه‌های آب و برق برای افراد تحت پوشش کمیته امداد رایگان شد. همچنین بسته‌های حمایتی توزیع شده است و باز هم توزیع خواهد شد. تاکید رئیس جمهور این بود که دستگاه‌های ذی ربط مکلف باشند برنامه اقدام خود را ارائه دهند.

افراد برای سفر نوروزی باید دوز سوم را تزریق کرده باشند

بهادری جهرمی در رابطه با تاکید ستاد کرونا برای دریافت دوز سوم واکسن کرونا و اینکه تصمیم برای سفرهای نوروزی چگونه است؟ گفت: تدبیر دولت این بوده است که با همکاری و مشارکت مردم بحران کرونا را مدیریت کند و مانعی هم برای اشتغال و سایر زوایای زندگی مردم ایجاد نشود. آنچه در مدیریت بحران کرونا اولویت دارد تزریق واکسن کرونا است. برای سفر نوروزی باید این دوزهای تکمیل شود و افراد باید دوز سوم را تزریق کرده باشند.

وی افزود: واحدهای اقامتی مکلف به ثبت نام در سامانه ایران من شدند و پذیرش میهمان مبتنی بر تزریق واکسن و تست کرونا است. بازارهای محلی و … نیز مکلف به رعایت شیوه نامه‌های استانی خواهند بود. اگر ساز و کارها با قوت پیش گرفته شود مشکلی نخواهیم داشت، البته وضعیت تصمیم‌گیری در مورد کرونا در لحظه خواهد بود.

دولت هرگز چک سفید امضا به خودرو سازها نداده است

سخنگوی دولت در رابطه با دستورات رئیس جمهور در حوزه تولید و برنامه نظارتی دولت برای تحقق این دستورات، بیان کرد: دولت هرگز چک سفید امضا به خودرو سازها نداده است و دستورات رئیس جمهور مبتنی بر تحقیقات کارشناسی است که طی چند سال گذشته صورت گرفته و زمان بندی‌ها متناسب با آزادسازی سواحل، به صورت ضرب‌الاجل بوده و زمان بندی خاص خود را دارد. دولت مصمم است عقب ماندگی در حوزه خودروی داخلی را جبران کند و در این زمینه مماشات نخواهد کرد.

بهادری جهرمی افزود: انتظار دولت آن است که خودرو سازها و مسئولین ذی‌ربط کمک کنند مشکلات چند ده ساله برای مردم مرتفع شود و دولت با عدم انجام وظیفه با هیچ بخشی کنار نخواهد آمد.

وی در رابطه با اینکه برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت دولت برای حفظ محیط زیست چیست؟ گفت: یکی از اولویت‌های دولت توجه به محیط زیست و حفظ و صیانت از این ظرفیت ملی است. رئیس جمهور توجه ویژه به محیط زیست دارند و دستورات مختلف مانند احیای خلیج گرگان و آزادسازی سواحل و … که با همکاری سایر دستگاه‌ها و قوه قضائیه در حال انجام است، جز ثابت مباحث و اقدامات است.

سخنگوی دولت اضافه کرد: کاهش ۱۰ درصدی گازها گلخانه‌ای و خبر مربوط به کاهش گازهای مشعل از جمله این اقدامات است. نیروگاه‌ها وقتی سوخت مایع بسوزانند با مشکلات بیشتری گریبان گیر خواهند شد.

بهادری جهرمی در رابطه با تخریب ۲۰۰ خانه مسکونی در شیراز برای توسعه شاه چراغ و نظر دولت در این رابطه نیز گفت: پیش از این هم اعلام شد هیچ گونه تخریب میراث فرهنگی و خانه‌های تاریخی در دستور کار قرار ندارد. برای آن دسته از خانه‌هایی که نیاز به بازسازی دارند دستور بازسازی و حفظ آنها صادر شده است. اخبار منتشر شده صحت ندارد و تلاش میراث فرهنگی بازسازی بافت تاریخی شیراز است و از این رویکرد حمایت می‌کند.

وی در رابطه با ساز و کار دولت در زمینه فروش نفت و اینکه بازگشت منابع به چه صورت است؟ بیان کرد: پیش از این هم گفته شد دولت کشور را تک بعدی اداره نخواهد کرد. افزایش آمار تجارت خارجی و ثبات ارز بازار و … نشان می‌دهد دولت تک گزینه‌ای کشور را اداره نمی‌کند و با متنوع سازی راه حل‌ها سعی در پیگیری مسائل داشته است و از عبرت‌های گذشته درس گرفته و تلاش می‌کنند از تمام تجارب ملی و عبرت‌های برجام استفاده کند.

سخنگوی دولت در رابطه با افزایش دستمزد کارگران و میزان دقیق آن و نگرانی کارگران برای وضعیت تورم در سال جدید، گفت: تأمین معیشت همه اقشار مختلف کشور به ویژه کارگران عزیز همیشه مورد توجه دولت بوده است و ساز و کار قانون توافق سه جانبه ای را در پی دارد که میزان حقوق با توجه به تورم در نظر گرفته شد. جلسات مستمر در حال انجام است البته تا زمانی که توافق اصلی صورت نگیرد اعلام امکان عدد و رقم مشخصی وجود ندارد. دولت حتماً حامی کارگران عزیز خواهد بود و متناسب با رشد تورم و فعال بودن بنگاه‌های اقتصادی اقدام خواهد شد.

بهادری جهرمی در رابطه با شایعات دولتی کردن صندوق ذخیره فرهنگیان، گفت: دولت مخالف دولتی شدن صندوق ذخیره فرهنگیان است و این اقدام را مطابق قانون نمی‌داند. اموال صندوق ذخیره فرهنگیان متعلق به خود فرهنگیان است و باید توسط خود فرهنگیان اداره شود و فرهنگیان برای مدیریت اموال خود اولی هستند. در جلسات کمیسیون اجتماعی دولت مطالب مختلفی برای انتخاب شیوه مناسب کنترل اموال فرهنگیان مطرح می‌شود.

وی در رابطه با واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس و مخالفت عده‌ای با خصوصی سازی این باشگاه‌ها، تصریح کرد: خصوصی سازی دو باشگاه مردمی استقلال و پرسپولیس از سال‌ها پیش مطرح شده و سال‌ها روی زمین مانده است و دولت مصمم است اداره این باشگاه به خود مردم واگذار شود و این فرایند باید طی شود. برای افزایش شفافیت، شیوه عرضه در بورس اتخاذ شده است. یکی از ابتکارات این بوده است که تعاونی‌هایی از هواداران این دو تیم شکل بگیرد تا واگذاری تیم به هواداران انجام شود.

سخنگوی دولت در رابطه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و نگرانی‌های پیرامون آن مانند افزایش قیمت برخی کالاها از جمله دارو، گفت: مصوبه مجلس روشن است، در حوزه دارو و گندم و همه کالاها اساساً شیوه توزیع یارانه باید به گونه‌ای باشد که هیچ افزایش قیمتی صورت نگیرد. باید منتظر نهایی شدن مصوبه مجلس باشیم تدابیر اجرایی برای شیوه اصلاح نظام پرداخت یارانه به کار گرفته شود تا به نفع مردم باشد و مردم بتوانند کالاهای مورد نظر خود را دریافت کنند.

بهادری جهرمی افزود: ۲۰ درصد کسری منابع داشتیم که با تدابیر دولت و مجلس افزایش سقف پیش بینی شده است و به نظر مشکلی وجود نخواهد داشت.

وی در رابطه با جزئیات ساخت چهار میلیون مسکن نیز، گفت: طبق وعده دولت ساز و کارهایی صورت گرفته و ثبت نام از متقاضیان طرح ملی مسکن صورت گرفته است و میزان ثبت نام‌ها نشان از امید مردم به وعده دولت و اجرایی شدن آن است. جمع این طرح با طرح اقدام ملی مسکن حدود ۵ میلیون بوده است که تقریباً برای یک‌میلیون واحد زمین لازم تأمین شده است. ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات مالی در نظر گرفته شده که مدت بازپرداخت آن برای مردم ۲۰ سال در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت در رابطه با منابع لازم برای صندوق‌های پیشرفت و عدالت، گفت: دو منبع برای تأمین منابع لازم این صندوق‌ها پیش بینی شده است. امیدوار هستیم بتوان حمایت‌های لازم در استان‌ها صورت گیرد. اگر ما به مقامات اجرایی محلی بیشتر اعتماد کنیم شاهد موفقیت‌ها به نفع مردم خواهیم بود.

بهادری جهرمی در رابطه با تدابیر دولت برای کنترل بازار بورس، تاکید کرد: به نظر می‌رسد بازار بورس دارد به یک بلوغ نسبی می‌رسد. تدابیری که در راستای تثبیت و تعدیل قیمت سوخت و پتروشیمی‌ها در این راستا بود و به نظر می‌رسد با اعطای زمان مناسب به بورس شاهد ثبات بازار بورس و بهبود علائم و شاخص‌های اقتصادی باشیم.

سخنگوی دولت در رابطه با تماس تلفنی رئیس جمهور با پوتین زمان جنگ روسیه و شائبه هایی که ایجاد شد نیز گفت: تماس تلفنی رؤسای دو کشور قبل از شروع جنگ در دستور کار دو طرف بود و در این تماس دقیقاً شاهد رویکرد یکسان با گذشته بودیم و تاکید بر آثار مخرب جنگ و نگاه ثابت جمهوری اسلامی ایران به جنگ صورت گرفت و مطرح شد. اخبار منتشر شده به درستی مباحث را پوشش نداده. مواضع و مباحث رئیس جمهور از ابتدا نگاه شفاف دولت نسبت به جنگ مبتنی بر همان سیاست خارجی توأم با احساس نگرانی‌ها است. جنگ را محکوم می‌کنیم البته اقدامات ناتو نیز باید متوقف شود.

وی در رابطه با برنامه‌های دولت برای بهبود روابط با عربستان گفت: محوریت برنامه‌های ما برای توسعه روابط با کشورهای همسایه مشخص است. دولت همان سیاست متوازن خارجی با اولویت کشورهای همسایه در پیش خواهد گرفت.

سخنگوی دولت در پایان خاطرنشان کرد: نگاه دولت در مدیریت شرایط اقتصادی روشن بوده و دولت حل مشکلات اقتصادی را به مذاکرات گره نزده است، البته اصلاحات اقتصادی دولت با قدرت و جدیت ادامه خواهد داشت و حل مشکلات مردم را در هر موقعیتی در اولویت قرار خواهیم داد.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.