۞ سخن روز
تنها انقلاب خطرناک، انقلاب گرسنگان است. من از شورشهایی که دلیل آن بی‌نانی باشد، بیش از نبرد با یک ارتش دویست‌هزارنفری بیم دارم! ناپلئون بناپارت
Monday, 15 July , 2024
شناسه خبر : 28815
  پرینتخانه » خواندنی ها تاریخ انتشار : 20 ژوئن 2024 - 15:26 |

رنگ موردعلاقه پشه ها برای نیش زدن!

رنگ موردعلاقه پشه ها برای نیش زدن! یک مطالعه علمی نشان داد که برخی رنگ‌ها پشه‌ها را بیشتر به خود جذب می‌کند، بنابراین بهتر است از برخی از رنگ‌ها اجتناب کنید تا گزیده نشوید. به گزارش مشهدنیوز، با فرا رسیدن تابستان، پشه‌ها همزمان با گرم شدن هوا و تابش آفتاب باز می‌گردند. این حشرات به ویژه […]

رنگ موردعلاقه پشه ها برای نیش زدن!

رنگ موردعلاقه پشه ها برای نیش زدن!

یک مطالعه علمی نشان داد که برخی رنگ‌ها پشه‌ها را بیشتر به خود جذب می‌کند، بنابراین بهتر است از برخی از رنگ‌ها اجتناب کنید تا گزیده نشوید.
به گزارش مشهدنیوز، با فرا رسیدن تابستان، پشه‌ها همزمان با گرم شدن هوا و تابش آفتاب باز می‌گردند. این حشرات به ویژه در شرایط مرطوب تکثیر می‌شوند. یک مطالعه اخیر در آمریکا نشان داد که رنگ لباسی که می‌پوشید می‌تواند بر جذب پشه‌ها به سمت شما تأثیر بگذارد.
تیمی از محققان دانشگاه واشنگتن به سرپرستی جفری ریفل، پروفسور زیست‌شناسی، رفتارهای تغذیه‌ای را در پشه‌ها را بررسی کردند. این دانشمندان به دنبال درک سیستم‌های حسی پشه‌ها بودند تا بفهمند این حشرات دقیقا چگونه غذای خود را پیدا می‌کنند. آنها همچنین تفاوت‌های رفتاری را بین پشه‌های نر که از شهد تغذیه می‌کنند و نیش نمی‌زنند با ماده‌هایی که برای تولید تخم به خون نیاز دارند، بررسی کردند.
آیا همه در برابر پشه‌ها برابرند؟
ممکن است برخی افراد ادعا کنند که بیش از دیگران مورد طمع این حشرات پرنده ‌می‌شوند. ادعایی که می‌تواند اشتباه نباشد. در واقع، ویژگی‌های خاصی مانند دی اسید کربن آزاد شده توسط بدن، تعریق، دما و بوی پوست می‌تواند ما را برای پشه‌ها جذاب کنند.
با این حال، به نظر می‌رسد که پشه‌ها ابتدا با بوی پوست جذب می‌شوند و این حشره در شناسایی آن به مانند هیچ حشره دیگری نیست.
پروفسور ریفل در این‌باره گفت: «بوی پوست ما، عرق، نفس ما و دی اکسید کربنی که منتشر می‌کنیم هرکدام جذب‌کننده‌های بسیار قوی برای پشه‌ها هستند.» وی در همین‌باره اضافه کرد: «و البته رنگ لباس‌هایی که میپوشیم.»
رنگ‌هایی که پشه‌ها می‌پسندند
به گفته نویسندگان این مطالعه، پشه ها بیش از همه جذب رنگ‌های گرم  می‌شوند، رنگ‌هایی که رنگ پوست ما را به آنها یادآوری می‌کند. محققان در این‌باره می‌گویند که این حشرات به رنگ های قرمز، نارنجی و سیاه جذب می‌شوند.
 بنابراین کسانی که می خواهند طعمه نیش‌های گزنده پشه‌ها نشوند، باید لباس‌هایی با رنگ‌های سبز، آبی روشن، بنفش یا حتی سفید انتخاب کنند. این رنگ‌های روشن گرما و نور بیشتری را منعکس می‌کنند که پشه‌ها آن را دوست ندارند.
رنگ بنفش نیز از جمله رنگ‌هایی بود که توسط پشه‌ ها نادیده گرفته شد. این موضوع به این دلیل است که بنفش دارای کوتاه‌ترین طول موج در بین هر رنگ در طیف نور مرئی است. و از آنجایی که آن‌ها به رنگ‌های با طول موج بلند مثل قرمز و نارنجی اقبال نشان می‌دهند، به رنگ بنفش نزدیک نمی‌شوند.
منبع: یورونیوز
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.