خیام نیشابوری:
چون عهده نمی‌ شود کسی فردا را حالی خوش کن تو این دل شیدا را می نوش بماهتاب ای ماه که ماه بسیار بتابد و نیابد ما را گر می نخوری طعنه مزن مستان را بنیاد مکن تو حیله و دستان را تو غره بدان مشو که می می نخوری صد لقمه خوری که می غلام‌ست آن را
Tuesday, 20 February , 2024
امروز : سه شنبه, ۱ اسفند , ۱۴۰۲
شناسه خبر : 7857
  پرینتخانه » استان ها, تیتر یک تاریخ انتشار : 14 ژانویه 2020 - 14:20 | 327 بازدید

زندگی مردم سیستان و بلوچستان با هیچ!

زندگی مردم سیستان و بلوچستان با هیچ! چهار روز از وقوع سیل در سیستان و بلوچستان گذشته و بیشترین خسارت‌ها را در مناطقی همچون دلگان برجای گذاشته؛ ۳۰۰۰ نفر از سیلاب نجات یافته و ۲۵۰۰ خانه آسیب جدی دیده است. به گزارش مشهدنیوز، همچنین در پی وقوع این سیل، ۶۱۳ میلیاردتومان آسیب به بخش کشاورزی وارد شده […]

زندگی مردم سیستان و بلوچستان با هیچ!

چهار روز از وقوع سیل در سیستان و بلوچستان گذشته و بیشترین خسارت‌ها را در مناطقی همچون دلگان برجای گذاشته؛ ۳۰۰۰ نفر از سیلاب نجات یافته و ۲۵۰۰ خانه آسیب جدی دیده است.

به گزارش مشهدنیوز، همچنین در پی وقوع این سیل، ۶۱۳ میلیاردتومان آسیب به بخش کشاورزی وارد شده و ۳۳۲میلیارد تومان خسارت به بخش زیرساخت های شهری وارد شده است.  با این شرایط بحرانی، مردم مناطق سیل زده نیاز مبرم به امداد رسانی و توزیع اقلام امدادی دارند چرا که از ۳۲۷ روستای تحت پوشش شبکه بهداشت چابهار، ۱۲۰ روستا در محاصره آب و نیازمند مواد غذایی و بهداشتی هستند.

اما چرا با وجود پیش بینی شدن ۱۱۰ میلیمتر بارندگی در جنوب سیستان و بلوچستان و تمهیدات اندیشیده شده خسارت زیادی به بار آورد؟ ۲ برابر آنچه که پیش بینی شد، باران سیل آسا آمد و سبب شد دو سد جنوب استان سرریز و آبگرفتگی شدیدی ایجاد کند.

رحمدل بامری، به گفته فرماندار چابهار، با وجود آنکه سیل خرابی‌های زیادی در ۳۵۰ روستا به بار آورده اما خسارت جانی در این مناطق رخ نداده و تنها زیرساختها با ورود ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب به دشت آسیب جدی دیده است، از جمله آنکه یا روستاها در محاصره سیلاب قرار گرفته و یا آب وارد خانه های مردم شده است و در نتیجه دام، کشاورزی و وسایل زندگی مردم از بین رفته است.

او تاکید کرده که اگر پیشگیری های قبل از سیل انجام نمی شد خسارت های جانی پس از سیل به وقوع می پیوست و در ادامه گفته در تلاشند در مرحله بعد به پایدار سازی شرایط  و رفع کردن مشکلات زیرساختی بپردازند.

راشکی، مدیر کل هلال احمر استان هم خاطرنشان کرده که سبدهای غذایی سایر استانها با کمک هلال احمر در حال رسیدن به منطقه چابهار هستند. بالگردهای نیروی انتظامی، سپاه، ارتش و هلال احمر در حال فعالیت برای امدادرسانی هستند.

رهبر انقلاب از دستگاه‌های دولتی و مجموعه‌های مردمی خواسته هر چه بیشتر به یاری مردم سیل زده بشتابند تا از وقوع خسارت‌های بیشتر جلوگیری شود.

فرمانده کل سپاه که به منظور مدیریت روند امدادرسانی به سیل زدگان به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده است از گسیل امکانات و ظرفیت های سپاه برای کمک به سیل زدگان خبر داد و گفت: بیمارستان صحرایی پیشرفته امروز راه اندازی می‌شود

به گزارش مشهدنیوز، به نقل از سپاه نیوز؛  سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه  که صبح امروز(سه شنبه) به منظور مدیریت روند امدادرسانی به سیل زدگان و تسریع درگسیل امکانات سپاه برای یاری رساندن به آنان، به  استان سیستان و بلوچستان سفر کرده است، وارد چابهار شد.
مشاهدات فرزاد گمار، خبرنگار ایسنا به بخش سیل زده عورکی از توابع چابهار نشان می‌دهد که با وجود جان گرفتن امدادرسانی‌ها، چهار روز پس از وقوع سیل هنوز جاده‌های دسترسی به این بخش بسته است، شبکه برق و آب قطع است و برای انتقال تجهیزات امدادرسانی از قایق استفاده می کنند.

اهالی این بخش سیل زده گلایه مندند چرا که معتقدند اگر ۱۲ سال پیش پس از وقوع طوفان “گنو” و خرابی هایی که به بار آورد، سیل بند برای این روستا ساخته می شد حالا سیل دار و ندارشان را با خودش نمی برد.

خانوارهای این بخش، حالا در خانه‌های نم کشیده و خیس، با نگرانی و ترس از خرابی خانه شان شب را به روز می رسانند. این خانواده ها دیگر نه وسیله زندگی دارند و نه دامی و نه محصول کشاورزی برای ادامه امرار معاش و زندگی.

خدری: از تمام ظرفیت‌ها برای کمک به مردم سیستان و بلوچستان استفاده شود

عبدالحمید خدری، یک عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه نباید بگذاریم مردمی که در سیستان و بلوچستان با سیل دست و پنجه نرم می‌کنند بیش از این در رنج باشند، اظهار کرد: از تمام ظرفیت‌ها برای کمک به سیل زدگان سیستان و بلوچستان استفاده شود.

نیاز مبرم سیل زدگان به امدادرسانی و توزیع اقلام امدادی

دکتر پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه مردم مناطق سیل زده نیاز مبرم به امداد رسانی و توزیع اقلام امدادی دارند، گفت: ارتباط نداشتن راه‌ها نباید مشکلی در ارائه خدمات ایجاد کند.

امکان تلف شدن گاندوها در سیل وجود دارد+ توصیه‌هایی به مردم محلی

اصغر مبارکی، یک کارشناس تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط گفت: پیش از این بر اساس آخرین برآوردها حدود ۵۰۰ تمساح سرشماری شده بود.

وی  با بیان اینکه حجم و شدت آب در مناطق سیل‌زده جنوب کشور به گونه‌ای است که می‌تواند گاندوها (تمساح پوزه‌کوتاه) را جابه جا کند، اظهار کرد: سیل و خشکسالی همواره به عنوان دو عامل تهدید کننده طبیعی معرفی شده‌اند. از این رو باید توقع تلفات و از بین رفتن تمساح‌ها در سیستان و بلوچستان را نیز داشته باشیم.

امدادرسانی هوایی با ۶ بالگرد در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: امدادرسانی هوایی با شش بالگرد آغاز شده و اقلام امدادی از طریق هواپیما به فرودگاه کنارک رسیده است.

ارجمندی در جلسه ستاد مدیریت بحران سیستان وبلوچستان با بیان اینکه حدود ۳۰۰۰ نفر از سیلاب نجات پیدا کرده‌اند، افزود: به ۳۵۲ خانوار اسکان اضطراری داده شده و برق ۴۶۳ روستا از ۵۵۳ روستا وصل و شبکه آب ۲۱ روستا از ۲۴۵ روستایی که شبکه آبرسانی شان قطع شده بود، برقرار شد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان ادامه داد: بنابر آخرین گزارش ها به ۲۵۰۰ واحد مسکونی منطقه درگیر با سیلاب آسیب جدی وارد شده است.

فرماندار دلگان: به شدت نیازمند اقلام گرمایشی، پوشاک و مواد خوراکی هستیم

فرماندار دلگان سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه چهار روز از وقوع بارش‌های سنگین و سیلاب و زیر آب رفتن شهرها و مناطق روستائی دلگان می گذرد، باید بگوئیم که عمق فاجعه و خسارات مردم دلگان در سیل اخیر بالاست، بنابراین به شدت نیازمند اقلام گرمایشی و پوشاک و مواد خوراکی هستیم.

مجتبی شجاعی افزود: تخریب منازل، تلف شدن دامها، تخریب اراضی کشاورزی، آب بردگی لوازم خانگی مردم عمده خسارتهای مردم روستایی و عشایری دلگان بوده و از سویی به زیرساختهای شهرستان صدمه جدی وارد شده و محورهای مواصلاتی تخریب، زیرساختهای آب آسیب جدی و بسیاری از تیرهای برق شکسته است.

تصویب کمک شهرداری تهران به سیل زدگان سیستان و بلوچستان

اعضای شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز دو فوریت طرحی پیرامون اجازه کمک به شهرداری تهران به سیل زدگان سیستان و بلوچستان را به تصویب رساندند و قرار شد شهرداری تهران به همان شیوه کمک به سیل زدگان خوزستان و آق قلا به سیستان و بلوچستان کمک کند.

سیلاب ۶۰۰۰ میلیارد ریال به کشاورزی سیستان و بلوچستان خسارت وارد کرد

حیدر زورقی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: بارش‌های سنگین و سیلابی اخیر در استان خصوصا منطقه بلوچستان که با طغیان رودخانه‌های محلی و وقوع سیلاب همراه بود، حجم بالای خسارت به مزارع، باغات، قنوات، جاده‌های دسترسی به مزارع، تاسیسات آب و خاکی، دام و دامپروری، انهار سنتی و کانال های آبیاری، بندهای آبخیزداری و استخرهای پرورش ماهی و تاسیسات شیلاتی را در پی داشت.

وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان هم گفت: در پی انتشار اخبار کذب و رعب آور مبنی بر یورش ۳۰۰ سر تمساح به مناطق سیل زده، به اطلاع مردم صبور بلوچستان می رساند که تاکنون هیچ گونه موردی مبنی بر رویت و یا حمله تمساح به روستائیان و سیل زدگان مشاهده و گزارش نشده و تصاویر منتشر شده در فضای مجازی از آرشیو می باشد و اطلاعیه شماره یک این اداره کل صرفا” به منظور پیشگیری از خطرات احتمالی صادر شده است.

سلیمی: رئیس‌جمهور هرچه سریع‌تر رئیس سازمان هلال‌احمر را تعیین کنند

یک نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که رییس جمهور باید هرچه سریع‌تر رییس سازمان هلال‌احمر را تعیین کند.

به گزارش مشهدنیوز، علیرضا سلیمی در جلسه امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در تذکری ضمن ابراز تاسف از سیل رخ داده در استان سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: لازم است از رییس جمهور درخواست شود که هرچه سریع‌تر رییس سازمان هلال‌احمر را تعیین کند. کشور ما حادثه‌خیز بوده و این نحوه‌ی کار به مدیریت کشور آسیب می‌زند.

نجات جان ۵۳ مادر باردار در سیلاب سیستان و بلوچستان

دکتر کولیوند،  رییس اورژانس کشور در جلسه مدیریت بحران شهرستان چابهار گفت: از ابتدای بحران سیل تاکنون ۵۳ مادر باردار از مناطق سیل زده در سیستان و بلوچستان خدمات اورژانسی دریافت کرده‌اند که ۱۲ مادر باردار از مناطق فاقد راه دسترسی و آبگرفته توسط اورژانس هوایی به بیمارستان منتقل شده اند.

بازدید رئیس مجلس از مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان

رئیس مجلس شورای اسلامی از برخی مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان بازدید هوایی به عمل آورد.

به گزارش مشهدنیوز، علی لاریجانی صبح امروز (سه شنبه ۲۴ دی) در دومین روز سفر خود به استان سیستان و بلوچستان از مناطق سیل زده بازدید هوایی داشت.

پیام رهبر انقلاب در پی مشکلات ناشی از بارندگی‌های شدید در جنوب شرقی کشور

در پی مشکلات پدید آمده از بارندگی‌های شدید در سیستان و بلوچستان و برخی نقاط جنوب شرقی کشور، رهبر انقلاب اسلامی در پیامی دستگاه‌های دولتی و مجموعه‌های مردمی را به یاری هر چه بیشتر مردم عزیز آن مناطق فراخواندند.

ویدئو / توضیحات پیروی درباره امدادرسانی به سیستان و بلوچستان

محمودرضا پیروی، دبیرکل جمعیت هلال احمر صبح سه‌شنبه (۲۴ دی) با حضور در یک برنامه تلویزیونی درباره وضعیت مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان و نحوه امدادرسانی به این مناطق توضیحاتی ارائه کرد.

آماده‌باش تیم‌های واکنش سریع بهداشتی در مناطق سیل‌زده

دکتر محمداسماعیل مطلق، مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت، آخرین اقدامات وزارت بهداشت در مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان را تشریح کرد و گفت: خوشبختانه تمهیدات لازم اندیشیده شده و تاکنون هیچ اپیدمی بیماری واگیر ناشی از سیل، در این مناطق گزارش نشده است.

وی با اشاره به اینکه با اعلام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، شهرستان‌های چابهار، کنارک، سرباز، قصرقند، دلگان، نیک‌شهر و فنوج درگیر سیل شده‌اند، بیان کرد: کل جمعیت آسیب دیده در این سیل در  ۹۳۰ روستای تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی ایرانشهر بالغ بر  ۲۵۰هزار نفر هستند. روستاهایی که در آب محاصره هستند ۲۶۴ روستا با جمعیت بالغ بر ۸۲۰۰ نفر و روستاهایی که دچار قطع ارتباط مواصلاتی شده‌اند شامل ۶۴۶ روستا با جمعیت بالغ بر ۱۶۸هزار نفر است.

تالاب جازموریان در پی بارندگی های سیستان وبلوچستان جانی دوباره گرفت

وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در بازدید از تالاب جازموریان گفت: تالاب جازموریان در پی بارندگی های جنوب سیستان وبلوچستان جان دوباره گرفت و تعداد زیادی از پرندگان مهاجر در تالاب فرود آمدند.

تصویر ماهواره‌ای وقوع سیلاب در “هرمزگان” و “سیستان و بلوچستان”

سازمان فضایی ایران با پایش ماهواره‌ای وقوع سیلاب، تصویر ماهواره‌ای وقوع سیل در بخش‌هایی از استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان را منتشر کرد.

انتهای پیام/

| منبع خبر : ایسنا
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.