خیام نیشابوری:
چون عهده نمی‌ شود کسی فردا را حالی خوش کن تو این دل شیدا را می نوش بماهتاب ای ماه که ماه بسیار بتابد و نیابد ما را گر می نخوری طعنه مزن مستان را بنیاد مکن تو حیله و دستان را تو غره بدان مشو که می می نخوری صد لقمه خوری که می غلام‌ست آن را
Friday, 28 January , 2022
امروز : جمعه, ۸ بهمن , ۱۴۰۰ - 25 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 13232
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : 28 جولای 2021 - 10:16 | 147 بازدید |
دیروز ایران پنجمین و ٢ روز پیش دومین کشور جهان از نظر تعداد ابتلای روزانه به کرونا بود و همچنان روند کرونا در کشور صعودی است.

سریال ركورد‌شكنی‌های کرونا ادامه دارد؛ ایران پنجمین کشور جهان از نظر ابتلای روزانه به کرونا/ وضعیت قرمز بیمارستان‌ها و جولان ویروس دلتا در کشور

٣۵٧ چراغ زندگی دیروز خاموش شد و حداقل ٣۵٧ خانواده داغدار شدند، این روز‌ها قاتلی به نام دلتا در گوشه گوشه‌های شهر‌های کشور جولان می‌دهد و همین دیروز بیش از ٣۴ هزار نفر را گرفتار کرد و بر این اساس ایران بعد از امریکا، اندونزی، هند و برزیل در جایگاه پنجم دنیا از نظر ابتلا […]

سریال ركورد‌شكنی‌های کرونا ادامه دارد؛ ایران پنجمین کشور جهان از نظر ابتلای روزانه به کرونا/ وضعیت قرمز بیمارستان‌ها و جولان ویروس دلتا در کشور

٣۵٧ چراغ زندگی دیروز خاموش شد و حداقل ٣۵٧ خانواده داغدار شدند، این روز‌ها قاتلی به نام دلتا در گوشه گوشه‌های شهر‌های کشور جولان می‌دهد و همین دیروز بیش از ٣۴ هزار نفر را گرفتار کرد و بر این اساس ایران بعد از امریکا، اندونزی، هند و برزیل در جایگاه پنجم دنیا از نظر ابتلا به کرونا قرار دارد و تازه این عدد‌ها و رقم‌ها اعداد رسمی و علمی هستند چرا که بر اساس استاندارد جهانی تنها کسانی که تست آن‌ها مثبت شده است وارد لیست مبتلایان و قربانیان کرونا می‌شوند.

همیشه می‌گوییم پارسال چقدر زود گذشت، اما پارسال با همه سال‌های قبل فرق داشت و برعکس همیشه برایمان به اندازه چند سال گذشت، انگار کرونا تمامی ندارد، هر روز هم خبری از یک تغییر عجیب و غریب در ویروس از ناکجا آمده به گوشمان می‌رسد، هر چند که چند میکرو مایعی قدرتمند می‌تواند حريف این قاتل چموش شود، اما در این بین واکسن برای همه ما چیزی شبیه معجزه و نور امید است.

با تزریق یک دوز واکسن امید به دلهایمان تزریق می‌شود اینکه پدر و مادرت واکسن می‌زنند مثل یک اتفاق خوب در زندگی برایت تا چندین هفته شیرین و امید بخش است حداقل پیش خودت می‌گویی آخیش دیگر نگران این نیستم که عزیزانم قربانی قاتلی به نام کرونا شوند و داغشان به دلم بماند، شاید تزریق واکسن درد داشته باشد، اما بیش از درد آنچه که این روز‌ها از واکسن برای ما تداعی می‌شود؛ شیرینی زندگی است.

البته باید یادمان باشد که نباید در بین این شیرینی‌ها و احساس خوب فراموش کنیم که همچنان باید پایبند زندگی کرونایی باشیم چرا که قاتل کرونا بیرون از درب خانه گوش به زنگ آماده است تا قربانی بگیرد و حتی اگر واکسن زده باشیم باز هم خطر ابتلا و ناقل شدن و انتقال به دیگران وجود دارد و در این بین کسانی که واکسن نزده اند جانشان در معرض تهدید است.

متاسفانه گردش ویروس دلتا در جامعه بالاست دیروز بیش از ٣۴ هزار نفر در کشور به کرونا مبتلا شدند و این یک رکورد جدید از ابتدای دوران اپیدمی در ایران است، متاسفانه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به دلیل کاهش تاب آوری و خستگی مردم به شدت کاهش پیدا کرده و همین موضوع سبب شده است شاهد موج سواری کرونا باشیم و اکنون در شرایطی هستیم که موج پنجم هنوز هم به اوج نرسیده است ودر هفته‌های آینده احتمال افزایش شمار مبتلایان و فوتی‌ها وجود دارد.

نمکی وزیر بهداشت گفت: ما در سربالایی پیک پنجم هستیم و عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و مسافرت های متعدد را شاهد بودیم و در ۶ روز تعطیلی تمام رستوران ها باز بودند و شهر حالت عادی داشت وسفرها برقرار بود البته دوستان ناجا برای کاهش سفرها تلاش کردند.
تمام تخت ها در استان‌های شمالی پر است.

وی افزود: اگر رعایت شیوه نامه‌ها همین شکل باشد امیدی برای خروج از وضعیت قرمز نداریم اما اگر مردم رعایت کنند و فشارها برای رعایت پروتکل‌ها اعمال شود امیدواری داریم که در ٧ تا ١٠ روز آینده وضعیت آرام تری داشته باشیم. در سیستان و بلوچستان و استان های جنوبی شرایط بهتر شده است اما در اغلب نقاط کشور بیماری افزایشی است.

آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش ۲۲ درصدی مرگ و میر کرونا

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به وضعیت کرونا در کشور بیان کرد: در هفته پایانی تیر ماه تعداد ۱۴۲ هزار و ۴۸۶ بیمار سرپایی مثبت در کشور شناسایی شدند که نسبت به هفته ماقبل آن افزایش ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد.

لاری با اشاره به میزان افزایش بستری کرونا در کشور گفت: همچنین در هفته گذشته شاهد افزایش ۱۵.۵ درصدی در تعداد بیماران بستری مثبت و افزایش ۲۲ درصدی در تعداد بیماران فوت شده نسبت به هفته ماقبل بوده ایم.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به میزان مرگ و میر و بستری کرونا در کشور گفت: در هفته‌ای که گذشت میانگین بروز موارد مثبت بستری در کشور حدود ۲۰.۵ نفر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت و میانگین بروز موارد مرگ و میر ناشی از بیماری حدود ۱۷.۵ نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده است.

لاری با اشاره به استان‌های رکورددار بستری و مرگ و میر کرونا در کشور اظهار کرد: استان‌های مازندران، ایلام، کرمان و گلستان (در هفته گذشته) به ترتیب دارای بیشترین میزان بروز موارد مثبت بستری در کشور بوده‌اندهمچنین بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از بیماری در کشور در استان‌های سیستان و بلوچستان، یزد، بوشهر و البرز گزارش شده است.

اوضاع قمر در عقرب کرونا در تهران

اوضاع کرونا در تهران خوب نیست، رکورد جدید ابتلا و بستری در پایتخت شکسته شد و حالا بیماران کرونایی این روز‌ها اغلب گرفتار کرونای دلتا هستند و به سرعت و تنها در طول سه تا چهار روز بعد از ابتلا ریه هایشان درگیر می‌شود، این بیماران اغلب سردرگم به دنبال تخت بیمارستانی هستند و در این شرایط هم پیدا کردن تخت خالی در یک بیمارستان خودش داستانی دارد و به همین راحتی‌ها نمی‌توان تخت خالی پیدا کرد.

علیرضا زالی هم با اشاره به اینکه آمار بیماران بستری کرونایی در تهران رکورد زد گفت: تعداد بستری‌ها در استان تهران از ١٠ هزار نفر عبور کرد که از این تعداد ۲۵۰۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

وی افزود: روز گذشته ۱۹ هزار مراجعه سرپایی داشتیم و ۱۳۵۰ بیمار نیز ظرف ۲۴ ساعت گذشته ترخیص شده اند، اما ورودی‌های به بیمارستان‌ها همچنان عدد قابل توجهی است؛ به شکلی که ۱۶۰۰ ورودی جدید در ۲۴ ساعت گذشته داشته ایم که از این تعداد ۲۵۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند.

زالی ادامه داد: شاخص‌ها همچنان در استان تهران رو به افزایش است؛ لذا باید تدارک تخت‌های جدید در دستور کار قرار گیرد.
نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونای تهران با بیان اینکه اوضاع بیماری در تهران خراب است، گفت: در حال حاضر به طور میانگین ۶۰ درصد ظرفیت بیمارستان‌های تهران در اختیار کرونا قرار دارد.

توکلی درباره مشکل پیدا کردن تخت خالی برای بستری بیماران کرونایی گفت: بیماری که شرایط بدحال و اورژانسی دارد، با ۱۱۵ تماس بگیرد تا او را منتقل کنند. در عین حال سامانه ۶۰۷۰ هم برای بیماری است که به بستری توصیه شده است و عمده بیماران از طریق این سامانه راهنمایی می‌شوند.

هدف از تعطیلات اخیر این بود که کادر درمان بتوانند آرامشی پیدا کنند و مدیریت شود که البته این آرامش هم نیست و همه بیمارستان‌ها درگیرند. به طوری که عمدتا بیماران در اورژانس بستری می‌شوند و در شیفت‌های بعد به بخش‌ها منتقل می‌شوند.

ماموریت ویژه برای اختصاص ۱۱ هزار تخت  به کرونا

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران با اشاره بهروند افزایشی کرونا در تهران اظهار کرد: متأسفانه در حال حاضر شاهد افزایش بیماران سرپایی، بستری‌ها و فوتی‌ها هستیم به شکلی که ۹۳۰۰ نفر در بیمارستان‌های استان تهران بستری هستند.

وی افزود: در نخستین مصوبه جلسه امروز به معاونت درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران مأموریت داده شد نسبت به افزایش تخت‌های بستری کرونا به ۱۱ هزار تخت اقدام شود.

محسن بندپی بیان کرد: در این راستا نیز باید از ظرفیت بیمارستان‌های دانشگاهی، تأمین اجتماعی و نیرو‌های مسلح استفاده شود تا از این طریق اطمینان حاصل شود که از بستری بیماری در استان تهران خودداری نخواهد شد.

کلینیک‌های رمدسیویر نسخه‌ای برای خفه کردن کرونا در نطفه

یکی از راهکار‌های وزارت بهداشت برای کاهش آمار بستری بیماران کرونایی و بهبود سریعتر بیماران و کاهش آمار فوتی‌ها راه اندازی کلینیک‌های سرپایی یا همان کلینیک‌های رمدسیویر است، دارویی که به نظر این روز‌های دوای درد بی درمان کرونا شده و آبی بر آتش برافروخته کرونا در بیمارانی است که راه نفس کشیدنان تنگ و ریه هایشان درگیر شده است تا کرونا در همان نطفه و روز‌های ابتدای شروع بیماری خفه شود و نتواند راه نفس کشیدن بیمار را کامل ببندد.

در جلسه دیروز ستاد مقابله با کرونا در تهران هم برای مقابله با کرونای دلتا و مدیریت بیماری در موج پنجم نسخه دیگری به جز افزایش تخت‌ها یبستری پیچیده شد و به گفته استاندارد تهران باید افزایش کلینیک‌های سرپایی در همه بیمارستان‌های استان تهران در دستور کار قرار گیرد و ظرفیت آن‌ها به دو برابر افزایش پیدا کند تا خدمات به مراجعین سرپایی افزایش یابد.

۵٠٠ هزار تهرانی در تعطیلات با خودرو به سفر رفتند

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان  بیان کرد: ما شاهد این موضوع بودیم که با وجود تعطیلات چندروزه باز هم مردم به سفر‌های خود ادامه دادند و توجهی به این اقدامات وشیوه نامه‌ها نداشتند. آمارها در تهران و البرز که بیشترین جمعیت را دارند نشان می‌دهد که حدود ۱۷۰ هزار خودرو  در تعطیلات از شهر خارج شدند  و با احتساب ۳ سرنشین حدود ۵۰۰ هزار نفر به سفر رفتند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به شدت در کشور کاهش پیدا کرده است. هر زمانی که محدودیت‌ها اعمال می‌شود، نتیجه آن دو هفته بعد مشخص می‌شود اما با توجه به تجربه‌های گذشته هنوز زود است که به قله پیک برسیم، متاسفانه هر روز تعداد بیماران نسبت به روز‌های گذشته بیشتر می‌شود و در این شرایط باید مردم ومسئولان و دستگاه‌ها تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی حداکثر ۵۰ درصد است

کافی است سری به کوچه و بازار بزنید آن وقت است که می‌بینید بسیاری از افراد بدون زدن ماسک در مناطق شلوغ شهر تردد می‌کنند.

فرهادی معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور اظهار کرد: در استان‌های مختلف میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است در حالی که در گذشته این عدد بین ۷۰ تا ۸۵ درصد بود و این میزان کاهش رعایت نگران کننده است.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: متاسفانه بدترین میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بخش‌های توزیع ارزاق شامل خوار و بار فروشی‌ها و سوپرمارکت‌ها و نانوایی هاست و در بین واحد‌های صنفی خرد صنعتی هم تعویض روغن‌ها و صاف کاری‌ها کمترین میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را دارند.

احتمال افزایش شمار قربانیان کرونا در روز‌های آینده

علیرضا ناجی ویروس شناس مرکز تحقیقات ویروس شناسی علوم پزشکی شهید بهشتی درباره پیش بینی شرایط کرونایی در کشور در روز‌های آینده بیان کرد: در روز‌های آینده با توجه به اینکه میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی خوب نیست، احتمالا افزایشی در تعداد قربانیان خواهیم داشت.

ناجی با بیان اینکه احتمالا تا مدت‌ها درگیر موج پنجم هستیم، گفت: کرونای دلتا سرعت انتقال بالایی دارد و برای مقابله با این ویروس هم تصمیمات چندان قوی و مناسبی گرفته نمی‌شود.

وی با انتقاد از تعیین رنگ بندی شهر‌ها بدون تغییر محدودیت‌ها در عمل گفت: رنگ‌بندی شهر‌های قرمز را اعلام کردیم، ولی هیچ ظاهری از قرمز بودن شهر‌ها وجود ندارد و این یعنی ما نقض غرض می‌کنیم و رفت و آمد‌های مردم ادامه دارد. فکر می‌کنم با این رفتار‌ها و مسافرت‌هایی که این چند روز دیدیم، آینده مناسبی نداشته باشیم و به نظرم هنوز به قله پیک پنجم نرسیدیم و شاید در نزدیکی آن باشیم.

استاندار تهران با تأکید بر اینکه جامعه و به ویژه کسبه کشش اعمال محدودیت‌های دیگر را ندارند، افزود: لازم است در این مرحله خود کسبه با همکاری و مشارکت در زمینه مقابله با خیز پنجم این بیماری اقدام کنند.

اعلام اولویت‌های جدید واکسیناسیون برای مقابله ضربتی با کرونا

به نظر می‌رسد در شرایط کنونی جز رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و واکسیناسیون راه دیگری برای مقابله با کرونا ان هم از نوع دلتا نداشته باشیم و از این رو وزیر بهداشت در روز‌های اخیر طبق ۲ ابلاغیه اولویت‌های جدید واکسیناسیون را اعلام کرد و بر این اساس سن واکسیناسیون به ویژه در مناطقی با گرفتاری شدیدی کرونا کاهش پیدا کرد و واکسیناسیون بیماران خاص، دیابتی‌ها و مشاغل پرخطر با اولویت فعالان در بخش حمل و نقل عمومی کلید خورد.

بر اساس دستور وزیر بهداشت در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خراسان جنوبی، خوزستان و کرمان علاوه بر استمرار واکسیناسیون گروه‌های اعلام شده قبلی جمعیت ۴۸ تا ۴۵ ساله ثبت نام و طبق نوبت دهی واکسینه شوند.

همچنین نمکی دستور داد که در بقیه استان‌ها بجز تهران جمعیت ۵۸-۵۵ ساله ثبت نام و طبق نوبت دهی تحت پوشش واکسیناسیون قرار گیرند و کماکان واکسیناسیون باقیمانده گروه‌های سنی بالاتر تداوم یابد.

با ابلاغ وزیر بهداشت مقرر شد تا در کلان شهر تهران جمعیت ۶۰ تا ۵۸ ساله ثبت نام و طبق نوبت دهی واکسینه شوند و در بقیه شهرستان‌های استان تهران جمعیت ۶۰ تا ۵۵ ساله ثبت نام و با نوبت دهی در سامانه تحت پوشش قرار گیرند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت واکسیناسیون رانندگان حمل و نقل عمومی شهری، ریلی، جاده ای، دریایی و هوایی، زندانیان سراسر کشور، معلمان، خبرنگاران، کارمندان بانک‌ها و بیماران دیابتی که در سامانه مربوطه ثبت شده اند و همچنین باقیمانده بیماران صعب العلاج و بیماران خاص و نادر، استادان محترم حوزه و دانشگاه نیز از اوایل هفته آینده آغاز می‌شود.

در شرایط کنونی واکسیناسیون و رعایت شیوه‌نامه‌های  تنها راه برای مقابله با کرونای دلتاست و حتی با تزریق واکسن هم باید همچنان پایبند موازین بهداشتی باشیم و اگر می‌خواهیم این روزها گرفتار تخت بیمارستانی نشویم راهی جز رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در تجمع‌ها نداریم.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.