خیام نیشابوری:
چون عهده نمی‌ شود کسی فردا را حالی خوش کن تو این دل شیدا را می نوش بماهتاب ای ماه که ماه بسیار بتابد و نیابد ما را گر می نخوری طعنه مزن مستان را بنیاد مکن تو حیله و دستان را تو غره بدان مشو که می می نخوری صد لقمه خوری که می غلام‌ست آن را
Saturday, 25 September , 2021
امروز : شنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۰ - 18 صفر 1443
شناسه خبر : 11664
  پرینتخانه » علم و فناوری تاریخ انتشار : 22 نوامبر 2020 - 18:26 | 82 بازدید |

کدام روش‌ها در کاهش انتشار کووید-۱۹ مؤثرتر هستند؟

کدام روش‌ها در کاهش انتشار کووید-۱۹ مؤثرتر هستند؟ در یک مطالعه جدید دانشمندان “دانشگاه سایمون فریزر”(SFU) کانادا مدلی برای آزمایش اثربخشی اقداماتی مانند رعایت فاصله فیزیکی، ماسک و حباب اجتماعی در شرایط مختلف ایجاد کردند.  به گزارش مشهدنیوز/ و به نقل از تک اکسپلوریست، محققان دریافتند که فاصله فیزیکی از نظر جهانی موثر بوده است در […]

کدام روش‌ها در کاهش انتشار کووید-۱۹ مؤثرتر هستند؟

کدام روش‌ها در کاهش انتشار کووید-۱۹ مؤثرتر هستند؟

در یک مطالعه جدید دانشمندان “دانشگاه سایمون فریزر”(SFU) کانادا مدلی برای آزمایش اثربخشی اقداماتی مانند رعایت فاصله فیزیکی، ماسک و حباب اجتماعی در شرایط مختلف ایجاد کردند.

 به گزارش مشهدنیوز/ و به نقل از تک اکسپلوریست، محققان دریافتند که فاصله فیزیکی از نظر جهانی موثر بوده است در حالی که حباب اجتماعی و زدن ماسک بیشتر به موقعیت وابسته بوده است. حباب اجتماعی به گروه کوچکی از افراد یک خانواده که تنها با یکدیگر معاشرت می‌کنند و با دیگر خانوارها ملاقات نمی‌کنند، اطلاق می‌شود.

این مطالعه توسط “پال توپر”(Paul Tupper) و “کارولین کولین”(Caroline Colijn) که از استادان دانشگاه سایمون فریزر هستند، انجام شده است. در این مدل، دانشمندان مفهومی بنام “رویداد آر” (event R) را معرفی کردند که طی آن تعداد افرادی که پیش‌بینی می‌شود طی یک رویداد از فردی آلوده به کووید-۱۹ آلوده شوند را اعلام  می‌کند.

دانشمندان عواملی مانند شدت انتقال، مدت قرار گرفتن در معرض بیماری، نزدیکی افراد به یکدیگر و درجه شلوغی محیط را بررسی کردند و سپس روش‌هایی را که برای جلوگیری از انتقال در شرایط مختلف، موثرترین هستند را مورد بررسی قرار دادند.

در این مدل، دانشمندان داده‌های گزارش شده از شیوع کرونا در رویدادهای مختلف مانند مهمانی‌ها، کافی شاپ‌ها ،کلوپ‌های شبانه، حمل و نقل عمومی و رستوران‌ها را وارد و سپس بررسی کردند.

رویدادها به عنوان اشباع(احتمال انتقال زیاد) یا خطی (احتمال انتقال کم) طبقه بندی شدند. مکانهایی  که احتمال انتقال در آنها زیاد بود شامل بارها، کلوپ‌های شبانه و محل‌های شلوغ کاری است در حالی که مکان‌هایی با احتمال انتقال کم شامل حمل و نقل عمومی در صورت زدن ماسک، رعایت فاصله در رستوران‌ها و فعالیت‌های خارج از منزل است.

آنها خاطرنشان کردند زدن ماسک و رعایت فاصله فیزیکی ممکن است در مکان‌های شلوغ مانند مهمانی‌ها، گروه‌های کر، آشپزخانه‌های رستوران، دفاتر شلوغ، کلوپ‌های شبانه و بارها موثر نباشند، زیرا حتی اگر  زدن ماسک میزان انتقال را به نصف کاهش دهند، ممکن است تأثیر زیادی بر روی احتمال انتقال (و همین طور تعداد مبتلایان) نداشته باشند.

انتهای پیام/

نویسنده : سمیه زحمت کش |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.