۞ سخن روز
تنها انقلاب خطرناک، انقلاب گرسنگان است. من از شورشهایی که دلیل آن بی‌نانی باشد، بیش از نبرد با یک ارتش دویست‌هزارنفری بیم دارم! ناپلئون بناپارت
Friday, 21 June , 2024
شناسه خبر : 27871
  پرینتخانه » دولت, تیتر یک تاریخ انتشار : 18 می 2024 - 13:39 |

رئیسی: آمار سقط جنین نگران کننده است

رئیسی: آمار سقط جنین نگران کننده است رییس جمهور در آیین اهدای جایزه ملی جوانی جمعیت گفت: فرزندآوری نیازمند مباحث فرهنگی و اقتصادی است. به گزارش مشهدنیوز، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور پیش از ظهر امروز (شنبه) در دومین رویداد اهدای جایزه جوانی جمعیت که در محل سالن اجلاس سران کشور برگزار شد، اظهار داشت: […]

رئیسی: آمار سقط جنین نگران کننده است

رئیسی: آمار سقط جنین نگران کننده است

رییس جمهور در آیین اهدای جایزه ملی جوانی جمعیت گفت: فرزندآوری نیازمند مباحث فرهنگی و اقتصادی است.

به گزارش مشهدنیوز، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور پیش از ظهر امروز (شنبه) در دومین رویداد اهدای جایزه جوانی جمعیت که در محل سالن اجلاس سران کشور برگزار شد، اظهار داشت: موضوع جلسه امروز جمعیت، فرزندآوری، جوانی جمعیت، ایران جوان، ایران قوی، توجه به خانواده و محوریت آن است که مورد تاکید دین و فرهنگ دینی ما و سیاست‌های ابلاغی ما، قانون و نیاز جدی کشور است.

وی عنوان کرد: ما نیازمند بازگشایی گره‌های ذهنی فرزندآوری و افزایش جمعیت هستیم که نیازمند اقناع توسط رسانه‌های مکتوب، دیجیتال و… است. چهره‌ها در این تبیین نقش دارند. پاسخ این سوال که در وضعیت اقتصادی فعلی وضعیت فرزند چه می‌شود؟ این است که معجزه الهی آن است هیچکس را ندیدیم وضع مادی بعد از ازدواجش کمتر از قبل شده باشد.

رئیس جمهور بیان کرد: این موضوع نیازمند اقناع افکار عمومی است و این امر بر عهده بخش‌های آموزشی و افراد صاحب کلام و بیان است. یک بزرگ در محله یا روستا هم می‌تواند در این موضوع نقش داشته باشد. در شمال شهر خانه‌های بزرگ تعداد بچه‌ها کمتر است اما در جنوب شهر خانه‌ها کوچک‌تر و تعداد بچه‌ها بیشتر است. حتماً تشکیل خانواده نیازمند مسکن است اما لازمه کار فقط این نیست و با روحیه قناعت می‌توان آن را مدیریت کرد. گذشتگان در هر اتاق یک خانواده و چند فرزند زندگی می‌کردند. گرچه در حال حاضر مدل زندگی و سبک زندگی تغییر کرده اما فرهنگ قناعت هم باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

فرزندآوری نیازمند مباحث فرهنگی و اقتصادی است

رئیسی ادامه داد: ما نعمت‌های زیادی داریم که به چشم نمی‌آید اما وقتی نعمت‌ها دچار مشکل می‌شود اهمیتش مشخص می‌شود. فرزندآوری نیازمند مباحث فرهنگی و اقتصادی است. رسانه‌ها در زمینه فرهنگی برای اقناع باید تلاش کنند.

وی اذعان داشت: در بحث اقتصادی باید پرداخت وام ازدواج، اشتغال و مسکن توسط نظام بانکی تسهیل شود. قانونی تصویب و مشوق‌هایی در نظر گرفته شده و باید اجرا شود و از مجریان خواستیم در مورد نقش آفرینی این تسهیلات در فرزندآوری توجه شود. نقش مجریان رصد کردن این است که هر کدام از مشوق‌ها چه میزان در افزایش جمعیت و فرزندآوری سهم دارند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: احساس این قانون الزام است اما از نمایندگان مجلس می‌خواهیم در راستای اصلاح آن اقدام نمایند. به عقیده شخص بنده پرداخت وام ازدواج به موقع می‌تواند نقش بیشتری در فرزندآوری داشته باشد. منکر تشویق‌های دیگر هم نیستیم.

رئیسی با تاکید بر اینکه ستاد جمعیت صرفاً نقش ستادی و رصد کردن دارد، گفت: ستاد با پیگیری باید کاری کنند همه اقدامات دستگاه‌ها بررسی شود تا عدم موفقیت و کاستی‌ها شناسایی شود و این مطلب باید به صورت فصلی دنبال شود. مساله جمعیت هم منجر به تولید قدرت و هم تولید ثروت می‌شود و در نتیجه آن ایران همیشه جوان می‌ماند.

ایران جوان یعنی کارهای دانش بنیانی که در حال انجام است

وی اضافه کرد: ایران جوان یعنی کارهای دانش بنیانی که در حال انجام است. جوانان بسیار برای کشور نقش آفرین هستند. با توجه به هشدار مقام معظم رهبری باید همگی در این زمینه اقدام کنیم.

آمار سقط جنین نگران کننده است

رئیس جمهور با اشاره به آمار نگران کننده سقط جنین تصریح کرد: با موانعی مانند سقط جنین باید برخورد شود جز در مواردی که ضرورت دارد. سقط جنین مساوی با قتل نفس است و جامعه باید اقناع سازی کند که این کار اثر وضعی و اجتماعی دارد. اقناع کار صاحبان قلم و بیان است. در کنار اقناع باید قدرت برخواسته از قانون داشته باشیم.

وی تاکید کرد: با جریان سودا گری که به دنبال پول است با قدرت و با اصلاح قانون باید برخورد شود. اقدام وزارت بهداشت در مورد زوج‌های نابارور و فراگیری مراکز در سراسر کشور و رایگان کردن اقدامات اقدام خوبی است که باید ادامه پیدا کند. اینها گام‌های عملی تشویق دولت در این زمینه است.

دشمنان به دنبال این هستند که ما جمعیت نداشته باشیم

رئیسی با اشاره به اقدامات خود در آستان قدس رضوی گفت: خوابگاه‌های دانشجویی و متاهلی بسیار در ازدواج و فرزندآوری نقش دارد. این اقدام تشویق بسیار خوبی برای جوانان برای ازدواج است.

رئیس جمهور اذعان داشت: دشمنان به دنبال این هستند که ما جمعیت نداشته باشیم و خانواده و نهاد خانواده را کمرنگ داشته باشیم و در این زمینه بسیار سرمایه گذاری کردند.

وی با بیان اینکه دشمنان برای اینکه ادراک‌ها را به نفع خود رقم بزنند بسیار تلاش کردند، اظهار داشت: امروز مساله خانواده و تشکیل خانواده مساله مهمی است. بنده محور مهمی از سخن خود در سازمان ملل را در مورد خانواده مطرح کردم زیرا خانواده موضوع مهمی برای جامعه اسلامی و ایران عزیز ما است.

رئیسی با تاکید بر اینکه باید مشکلات و موانع بر سر تشکیل خانواده برداشته شود، اذعان داشت: باید مشکلات مرتفع شود تا تشکیل خانواده و فرزند آوری سریع صورت بگیرد و خانواده‌ها دغدغه اقتصادی نداشته باشند. در دولت برای انجام این کار بسیج شده‌ایم تا مشکلات مربوط به تشکیل خانواده و اسکان خانواده‌ها را کاهش دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به دلیل تشکیل وزارت راه و شهرسازی افزود: تلاش این است برای مسکن خانواده‌ها به ویژه خانواده‌هایی که فرزند بیشتر دارند اقدام شود و زمین و مسکن در اختیارشان قرار داده شود.

رئیسی ادامه داد: الحمدلله ۱۰۰ هزار مسکن در کمیته امداد ساخته و تحویل خانواده‌ها شد و این کار به عنوان نهضت ملی مسکن ادامه دارد. در حال حاضر در ابن زمینه با کمبود مواجه هستیم به این دلیل که در سالهای گذشته به آن عمل نشده و نیازها روی هم انباشته شده است وخود را نشان داده است.

وی با اشاره به پروژه مسکن مهر بیان کرد: مرذم طلا و فرش زیر پای خود را فروختند تا صاحب خانه شوند و نشدند اما دولت ما که این کار را نکرد. ما متعهد هستیم و باید این کار را انجام دهیم. باید جواب مردم را داد. ۲۴۰ هزار خانواده در سراسر کشور نیازمند خانه هستند و دولت نیز به ان متعهد است.

رئیسی خاطرنشان کرد: ۱۴٠ هزار مورد ابن نیازها تأمین شده و مابقی آن نیز انجام می‌شود. در مواردی که در اختیار دولت است تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا با جدیت دنبال شود. امیدوارم این جلسه و اقدامات ستاد جمعیت و اقدامات دستگاه‌های مسیول منجر به رشد جمعیت و فرزندآوری و حمایت از مادران و کودکان شود.

رئیس جمهور در پایان با اشاره به نامگذاری سال جهش تولید با مشارکت مردم از سوی مقام معظم رهبری تاکید کرد: موفقیت ما در زمینه جمعیت در گروی مشارکت مردم است و این امر دستوری نیست که با سخنرانی و بخشنامه حل شود.

وی در پایان تصریح کرد: طلاب کمترین و پایین‌ترین درآمد را در کشور دارند اما در زمینه فرزندآوری موفق تر هستند. حتماً وضع اقتصادی و مسکن مهم است اما علت تامه نیست اما مهم این است که اندیشه و انگیزه وجود داشته باشد و ادراکی که دشمن دارد و سال‌ها آن را در بین جوانان ایجاد کرده این است که «فرزند کمتر، زندگی بهتر» که در هر کوی و برزن این نگاه نادرست وجود داشت که رهبری هم به نادرستی آن اشاره داشت. ان شاءالله زمینه برای این امر ضروری و مهم فراهم شود. مشارکت مردم در موفقیت ما برای تحقق این سیاست و قانون و جوانی جمعیت حرف اول را می‌زند.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.