۞ سخن روز
تنها انقلاب خطرناک، انقلاب گرسنگان است. من از شورشهایی که دلیل آن بی‌نانی باشد، بیش از نبرد با یک ارتش دویست‌هزارنفری بیم دارم! ناپلئون بناپارت
Friday, 24 May , 2024
شناسه خبر : 27210
  پرینتخانه » خواندنی ها تاریخ انتشار : 27 آوریل 2024 - 16:34 |

اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان چه کسانی بودند؟

اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان چه کسانی بودند؟ جهان در طول ۱۰۰ سال اخیر در عرصه پرواز، راهی طولانی را پیموده است. پَن اَم (Pan Am) اولین شرکت هواپیمایی بود که مردان را به عنوان مهماندار استخدام کرد، اما حمل و نقل هوایی بوئینگ (یونایتد ایرلانز امروزی) اولین شرکت هواپیمایی بود که در سال […]

اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان چه کسانی بودند؟

اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان چه کسانی بودند؟

جهان در طول ۱۰۰ سال اخیر در عرصه پرواز، راهی طولانی را پیموده است. پَن اَم (Pan Am) اولین شرکت هواپیمایی بود که مردان را به عنوان مهماندار استخدام کرد، اما حمل و نقل هوایی بوئینگ (یونایتد ایرلانز امروزی) اولین شرکت هواپیمایی بود که در سال ۱۹۳۰ زنان مهماندار را به استخدام خود درآورد.
به گزارش مشهدنیوز، امروزه، هم زنان و هم مردان به عنوان مهماندار هواپیما فعالیت می‌کنند، اما این به لطف تلاش‌های پیشگامانه زنانی مانند الن چرچ، تلما جین هارمن، روث کرول تیلور و دیگرانی است که برای برقراری برابری جنسیتی در این نقش تلاش کردند.
اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان چه کسانی بودند؟
اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان چه کسانی بودند؟
تلاش‌ها برای برابر ساختن مشاغل هوانوردی برای مردان و زنان، حرفه خلبانی را نیز شامل می‌شود، اگرچه هنوز تحت سلطه مردان است.
در ادامه با سه زن مهم و تاریخ‌ساز عرصه هوانوردی که به عنوان اولین مهمانداران زن تاریخ شناخته می‌شوند بیشتر آشنا می‌شوید.
الن چرچ
اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان چه کسانی بودند؟
الن چرچ (Ellen Church) اولین مهماندر زن هواپیما بود. او آرزو داشت خلبان شود اما نتوانست زیرا در آن زمان فعالیت در این شغل برای زنان غیرممکن بود.
درنتیجه به‌جای خلبانی، به شرکت حمل و نقل هوایی بوئینگ رفت و این ایده نو را مطرح کرد که خطوط هوایی پرستاران را در هواپیماهای مسافربری به کار گیرند.
اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان چه کسانی بودند؟
پرواز خطرناک بود و خطوط هوایی به دنبال راهی برای آرامش‌ بخشیدن به مردم بودند. درنتیجه الن چرچ توانست بوئینگ را متقاعد کند که وجود پرستاران زن در پروازها از ترس مسافران می‌کاهد. او این شغل را به دست آورد و به عنوان اولین زن مهماندار بین اوکلند-شیکاگو پرواز کرد.
الن چرچ همچنین برنامه آموزشی و شرح وظایف این حرفه جدید معروف به «ارجینال اِیت» را برای اولین زنان مهماندار تاریخ توسعه داد. حرفه او در پرواز تنها ۱۸ ماه به طول انجامید، زیرا چرچ در یک تصادف رانندگی مجروح شد. او بعداً مدرک دانشگاهی خود را دریافت کرد و به پرستاری بازگشت.
تلما جین هارمن
اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان چه کسانی بودند؟
موزه ملی هوا و فضا تلما جین هارمن (Thelma Jean Harman) را اولین زن مهماندار تاریخ می‌داند. در سال ۱۹۳۴ پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده پرستاری، هارمن شغلی در شرکت هواپیمایی ترنس ورلد ایرلاینز (TWA) پیدا کرد.
TWA او را استخدام کرد تا یک برنامه پذیرایی و مراقبت از مسافران برای پروازهایشان طراحی کند. هارمن مصاحبه با پرستاران برای این شغل را آغاز کرد و در انتخاب اولین یونیفرم‌های مهمانداری کمک کرد.
اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان چه کسانی بودند؟
او در ادامه مربی پرواز و مهماندار ارشد منطقه شد. هارمن از حرفه طولانی خود در هوانوردی لذت برد و شاهد توسعه آن از صنعتی نوپا تا عصر جت در دهه ۱۹۶۰ بود. او کار خود را با یک داگلاس دی‌سی-۲ چهارده نفره آغاز کرد اما زمانی که در دهه ۱۹۶۰ بازنشسته شد عصر جت فرا رسیده بود و همه فراموش کرده بودند که مهمانداران زن و نه مرد، دستیاران پرواز بودند.
روث کرول تیلور
اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان
روث کرول تیلور (Ruth Carol Taylor) یکی دیگر از اولین مهمانداران زن شناخته‌شده بود که به عنوان اولین آمریکایی‌ آفریقایی‌تبار وارد این عرصه شد. او در سال ۱۹۵۵ از دانشکده پرستاری فارغ‌التحصیل شد و در سال ۱۹۵۸ توسط خطوط هوایی موهاوک (Mohawk) استخدام شد. خانم تیلور این شغل را پس از رد شدن توسط شرکت ترنس ورلد ایرلاینز به دست آورد زیرا این شرکت در آن زمان تنها زنان سفیدپوست را به عنوان خدمه پرواز استخدام می‌کرد.
با این حال او حرفه کوتاهی را تجربه کرد زیرا پس از ازدواج مجبور به استعفا شد. سیاست‌های آن زمان این بود که مهمانداران باید مجرد باشند.
| منبع خبر : روزیاتو
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.