۞ سخن روز
تنها انقلاب خطرناک، انقلاب گرسنگان است. من از شورشهایی که دلیل آن بی‌نانی باشد، بیش از نبرد با یک ارتش دویست‌هزارنفری بیم دارم! ناپلئون بناپارت
Friday, 24 May , 2024
شناسه خبر : 27721
  پرینتخانه » تولید و تجارت, تیتر یک تاریخ انتشار : 13 می 2024 - 13:59 |

بارش های بهاری و تاثیر آن بر کشاورزی

بارش های بهاری و تاثیر آن بر کشاورزی معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور معتقد است که بارش‌های اخیر منجر به ایجاد پوشش گیاهی مناسب در مراتع شده و در ذخیره آب نیز موثر است. به گزارش مشهدنیوز، حسن وحید در پاسخ به این سوال که آیا بارش‌ های بهاری تاثیری بر سال آبی کشاورزی […]

بارش های بهاری و تاثیر آن بر کشاورزی

بارش های بهاری و تاثیر آن بر کشاورزی

معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور معتقد است که بارش‌های اخیر منجر به ایجاد پوشش گیاهی مناسب در مراتع شده و در ذخیره آب نیز موثر است.

به گزارش مشهدنیوز، حسن وحید در پاسخ به این سوال که آیا بارش‌ های بهاری تاثیری بر سال آبی کشاورزی دارد یا خیر؟ گفت: قطعا بارش‌های اخیر تاثیر خوبی بر کشاورزی خواهد داشت، زیرا باعث شده در مراتع پوشش گیاهی مناسبی ایجاد شود که چند سالی بود آن را نداشتیم.

وی افزود: مراتع در خاک حضور دارند که به آن بانک ژن می‌گویند و به محض فراهم شدن شرایط از خاک بیرون آمده و سبز می‌شوند.

معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان اینکه به لحاظ پوشش گیاهی در مراتع و تنوع گونه‌ها شرایط خوبی ایجاد شده است، تصریح کرد: این پوشش گیاهی علاوه بر اینکه اجازه فرسایش خاک را نمی‌دهد جلوی سیلاب‌های مخرب را نیز می‌گیرد.

وی عنوان کرد: هر چند ممکن است بارندگی‌های رگباری داشته باشیم و اکوسیستم توان نگهداری آنها را نداشته باشد، ولی اگر در یک سیکل طبیعی رویش، بارندگی داشته باشیم قطعا سیل را کاهش می‌دهد.

وحید در ادامه گفت: طرح‌هایی که در بخش‌های مختلف آبخیزداری انجام می‌شود می‌تواند در ذخیره رواناب‌ها موثر باشد و می‌توانیم از این آب‌ها نیز در بخش‌های مختلف استفاده کنیم.

معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در پایان گفت: سال ۱۳۹۸ نیز چنین شرایطی را از لحاظ بارندگی داشتیم، اما بعد از آن با کاهش بارندگی مواجه شدیم. البته این بارش‌ها نباید ما را به اشتباه بیندازد و بیش از توان منابع از آنها استفاده کنیم، بلکه باید با استفاده بهینه از منابع آبی و خاکی شرایط تداوم آن را فراهم کنیم.

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.