۞ سخن روز
تنها انقلاب خطرناک، انقلاب گرسنگان است. من از شورشهایی که دلیل آن بی‌نانی باشد، بیش از نبرد با یک ارتش دویست‌هزارنفری بیم دارم! ناپلئون بناپارت
Friday, 21 June , 2024
شناسه خبر : 28139
  پرینتخانه » انرژی تاریخ انتشار : 24 می 2024 - 18:48 |

تأمین 300 میلیون مترمکعب حقابه ایران از هیرمند

تأمین 300 میلیون مترمکعب حقابه ایران از هیرمند نماینده ویژه رئیس‌جمهور گفت: در سال آبی جاری و در پی توافق‌های انجام شده در چارچوب دیپلماسی آبی ایران، بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب حقآبه جمهوری اسلامی از سوی افغانستان، تأمین شده است‌. به گزارش مشهدنیوز، حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور و سرپرست سفارت ایران در […]

تأمین 300 میلیون مترمکعب حقابه ایران از هیرمند

تأمین 300 میلیون مترمکعب حقابه ایران از هیرمند

نماینده ویژه رئیس‌جمهور گفت: در سال آبی جاری و در پی توافق‌های انجام شده در چارچوب دیپلماسی آبی ایران، بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب حقآبه جمهوری اسلامی از سوی افغانستان، تأمین شده است‌.

به گزارش مشهدنیوز، حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور و سرپرست سفارت ایران در کابل، گفت: در سال آبی جاری و در پی رایزنی‌ها و توافقات انجام شده در چارچوب دیپلماسی آبی ایران، بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب حقابه جمهوری اسلامی از سوی افغانستان، تأمین شده است.

کاظمی قمی همچنین گفت که در سال گذشته، سه اقدام اصلاحی از سوی طالبان صورت گرفت که یک مورد آن ناکارآمد بود و آب به سمت «گودزره» رفت؛ اما دو مورد دیگر که منجر شد تاکنون این مقدار آب به ایران بیاید اثربخش بود.

نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان افزود که به دلیل عدم اصلاح نادرست تاج سد کمال خان، قسمتی از آب بار دیگر به سمت شوره‌زار گودزره هدایت شد و این امر مانع از تأمین بخشی از حقابه ایران گردید.

وی در گفتگو با ایراف تأیید کرد: در نتیجه دو اقدام دیگر طالبان یعنی اصلاح دریچه‌های سد کمال خان و لای‌روبی مسیر انتقال آب به سمت سیستان، بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب حقابه ایران تأمین شد.

کاظمی قمی با تاکید بر رویکرد تعاملی و سازنده جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان، موارد یادشده را از دستاوردهای ملموس و قابل محاسبه موفقیت دیپلماسی آب ارزیابی کرد و گفت که با توجه به تعهدات طرف افغانستانی و تمرکز و توجه مستمر دستگاه دیپلماسی ایران و به طور خاص نمایندگی ویژه ریاست جمهوری بر این امر، انتظار می‌رود که تا پایان سال آبی جاری، حقابه ایران از رودخانه هیرمند به طور کامل تأمین شود.

وی همچنین گفت که از تجربه دیپلماسی آب در سایر حوزه‌های روابط با افغانستان به ویژه در زمینه‌های تجارت، ترانزیت، مشارکت در پروژه عظیم چابهار، کریدورهای منطقه‌ای و حضور مؤثر کنسرسیوم شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت و معدن افغانستان نیز به مثابه یک الگوی موفق استفاده می‌شود که تاکنون نتایج ملموس و سودمندی برای هردو کشور همسایه و سایر کشورهای ذینفع در منطقه داشته است.

گفتنی است که بر اساس توافق دولت‌های وقت ایران و افغانستان در سال ۱۳۵۱ خورشیدی، طرف افغانستانی باید سالانه ۸۲۰ میلیون مترمکعب آب از رودخانه هیرمند به سمت سیستان ایران رها کند. رهبران طالبان نیز به طور مکرر تاکید کرده‌اند به مفاد این توافق متعهد هستند و آن را اجرا خواهند کرد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.