۞ سخن روز
تنها انقلاب خطرناک، انقلاب گرسنگان است. من از شورشهایی که دلیل آن بی‌نانی باشد، بیش از نبرد با یک ارتش دویست‌هزارنفری بیم دارم! ناپلئون بناپارت
Sunday, 16 June , 2024
شناسه خبر : 22387
  پرینتخانه » آخرین اخبار, آموزش, اجتماعی, استان ها, اطلاعات و ارتباطات, ایران, تیتر یک, حقوقی و قضایی, حوادث، انتظامی, خانواده, خاورمیانه, دولت, سلامت, سیاست خارجی, سیاسی, شهری, علم و فناوری, نظامی, ویژه, یادداشت تاریخ انتشار : 26 دسامبر 2023 - 11:42 |
با اشاره به شهادت سردار سید رضی مطرح شد

طلایی‌نیک: انتظار پرداخت تاوان، رژیم صهیونیستی را زجرکش خواهد کرد

سخنگوی وزارت دفاع با اشاره به شهادت سردار سید رضی گفت: پاسخ این عملیات در زمان و مکانی اجرا خواهد شد که اهداف رژیم صهیونیستی از این‌گونه عملیات‌ را محقق نکند.
طلایی‌نیک: انتظار پرداخت تاوان، رژیم صهیونیستی را زجرکش خواهد کرد

به گزارش ایسنا، سردار مرتضی طلایی‌نیک در ابتدای نشست خبری با نمایندگان رسانه‌ها با اشاره به در پیش رو بودن سالگرد ترور شهید سردار قاسم سلیمانی، اظهار کرد: در چهار سال اخیر آرمان‌ها و الگوی مقاومت در منطقه و جهان رشد کرد و برخلاف هدف تروریستی آمریکا جبهه مقاومت قدرت بیشتری نسبت به چهار سال قبل به شکل خودجوش پیدا کرده است. امروز مکتب حاج قاسم زنده و پویاست و برای جریانات تروریستی و آمریکا و صهیونیست‌ها ترور سردار سلیمانی نتیجه‌ای در بر نداشت.

وی یادآور شد: مهمترین مسئله جهان همچنان جنگ غزه و جنایات صهیونیست‌هاست که ناکامی‌ آنان را در این مدت به دنبال داشته و بر جهانیان آشکار کرده است. طوفان الأقصی محصول دهه‌ها اشغالگری از سوی صهیونیست‌ها بود و از روز تولد این عملیات پیروز به دنیا آمد. رژیم صهیونیستی قادر به جبران این شکست نخواهد بود. این رژیم دوران سیاه خود را پشت سرمی‌گذارد. یک جبهه در این جنگ جبهه بشریت و مقاومت است و دیگری جبهه جنایت و شکست‌های پیاپی است.

طلایی‌نیک تاکید کرد: در واقع این روند، روند فروپاشی و شکست‌های بزرگتر را پیش چشم صهیونیست‌ها قرار داده است. در این تجاوزات گسترده رژیم صهیونیستی، آمریکا شریک اصلی این جنایات است و برخلاف برخی مواضع فریبکارانه عملکرد آنان به چشم جهانیان مشارکت در جنایت صهیونیست‌هاست که به تشکیل یک مخالفت مردمی جهانی با آنان منجر شده است.

بیش از یک هزار طرح تحقیقاتی امکان‌سنجی و ارتقای قابلیت‌های دفاعی در حال انجام است

سخنگوی وزارت دفاع ادامه داد: تولید و تامین نیازهای تسلیحاتی نیروهای مسلح و تحرک دیپلماسی و همکاری دفاعی و صادرات محصولات دفاعی، تقویت حمایت لازم دولت و مجلس از نیروهای مسلح و پشتیبانی مهندسی دفاعی و سایر همکاری‌ها با بخش‌های کشوری و لشکری در وزارت دفاع با جدیت در جریان است.

وی با ارائه گزارشی از اقدامات وزارت دفاع در ۹ ماه اخیر سال جاری، گفت: بیش از یک هزار طرح تحقیقاتی امکان‌سنجی و ارتقای قابلیت‌های دفاعی در حال انجام است. هر ماه چندین رونمایی، آزمون و عملیاتی‌سازی را داریم که برخی رسانه‌ای و برخی هم به دلیل ملاحظات امنیتی رسانه‌ای نمی‌شود.

طلایی‌نیک افزود: در این مدت شاهد برپایی نمایشگاه صنعت دفاعی بودیم که صدها محصول، سامانه و زیرسامانه جدید در آن به نمایش گذاشته شد.

تیتر امسال صادرات محصولات دفاعی بیش از ۵۰ درصد رشد کرده است

سخنگوی وزارت دفاع تاکید کرد: وزارت دفاع در سال گذشته عملکرد جهشی در تولید محصولات دفاعی را رقم زد. امسال هم همین روند در جریان است و دنبال می‌شود. در ۹ ماهه امسال ۳۱ درصد رشد تولید محصولات صنایع دفاعی را داشتیم که از تحویل‌دهی موشک‌های دوربرد تا انواع موشک‌های کروز، تجهیزات و شناورها ادامه یافته است. در ۹ ماهه امسال بیش از ۵۰ درصد صادرات محصولات دفاعی رشد داشته است که از درآمد آن برای نوسازی زیرساخت‌ها و تقویت بنیه دفاعی و پیشبرد طرح‌ها استفاده می‌کنیم تا بار مالی جدیدی برای دولت ایجاد نشود.

طلایی‌نیک تاکید کرد: براساس تدابیر با ستاد کل نیروهای مسلح فناوری‌های دومنظوره را که برای بخش‌های غیرنظامی هم لازم است اقداماتی انجام می‌دهیم از جمله همراهی با سازمان فضایی و وزارت علوم که در امر پرتاب ماهواره‌های تحقیقاتی نمود پیدا کرد.

وی ادامه داد: بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان از برنامه‌های تولیدی را از طریق بخش خصوصی و شرکت‌های این بخش انجام دادیم و این همکاری‌ها در بخش‌های مختلف است که با هدف ویژه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌شود و ۳۵ درصد این میزان در همکاری با همین شرکت‌ها انجام شده است.

انتظار پرداخت تاوان، رژیم صهیونیستی را زجرکش خواهد کرد

وی همچنین با اشاره به شهادت مستشار ایرانی سردار سیدرضی موسوی، اظهار کرد: این اقدام نشان‌دهنده خصلت تروریستی و نقض آشکار حاکمیت کشور سوریه و همچنین ایجاد ناامنی و تلاش برای جنگ‌افروزی‌های این رژیم اشغالگر است و به طور حتم این جنایت مستحق مجازات است.

سخنگوی وزارت دفاع گفت: آنان باید در انتظار تاوان عملیات اخیر خودشان باشند و انتظار پرداخت تاوان این عملیات، این رژیم و عناصر آن را زجرکش خواهد کرد. پاسخ این عملیات در زمان و مکانی اجرا خواهد شد که اهداف رژیم صهیونیستی از اینگونه عملیات‌ را محقق نکند.

طلایی‌نیک همچنین با اشاره به اقدامات وزارت دفاع در زمینه کنترل قیمت محصولات این وزارتخانه، اظهار کرد: ما سعی کردیم قیمت محصولات را کنترل کنیم اما در برخی موارد به ناچار مجبور به افزایش قیمت شدیم.

تجهیز یگان‌های مرزی ناجا برای کنترل بیشتر بر مرزها

وی در پاسخ به پرسشی درباره ساخت موتور جهش ۷۰۰، اظهار کرد: موتورهای توربوفن در انواع پرنده‌ها، پهپادها و نیز هواپیماهای مختلف کاربرد دارد. برخی از این موتورها در دست طراحی و برخی در دست ساخت است.

سخنگوی وزارت درباره تجهیز یگان‌های مرزی ناجا برای کنترل بیشتر بر مرزها، تاکید کرد: همکاری‌های نزدیکی با فراجا انجام داده‌ایم و در حوزه استفاده ترکیبی از تجهیزات، بخشی از آن‌ها به قرارداد تبدیل شده و برخی هم در مرحله بررسی است. متناسب با منابع و نیازهای همکاران انتظامی کار را دنبال می‌کنیم. از لحاظ فناوری مشکلی نداریم و متناسب با بار مالی می‌توانیم تجهیزات پیشرفته‌تری در اختیار فراجا قرار می‌دهیم که برخی در حال آماده‌سازی است و برخی هم تحویل شده است. از جمله در حوزه دریایی که شناورهای جدیدتر تحویل شده است. یک کارگروه مشترک هم بین وزارت دفاع و فراجا برای پشتیبانی بهتر از یگان‌های مرزی تشکیل شده که در حال کار است.

ماهواره‌برهای وزارت دفاع در آینده ماهواره‌های جدیدی به فضا پرتاب خواهند کرد

سخنگوی وزارت دفاع یادآور شد: در حال حاضر فناوری‌های وزارت دفاع در بیش از ۲ هزار محصول غیرنظامی هم کاربرد دارد. ماهواره‌برهای وزارت دفاع هم در آینده ماهواره‌های جدیدی به فضا پرتاب خواهند کرد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره هدف قرارگرفتن کشتی اسرائیل در اقیانوس هند و ادعاهای آمریکا در این زمینه، تصریح کرد: حضور بیگانگان در منطقه همواره تحریک‌آمیز است و آمریکایی‌ها از این نوع فرافکنی‌ها برای فرار از پاسخگویی‌ها استفاده می‌کنند. جمهوری اسلامی همکاری روشنی با کشورهای منطقه دارد و این نوع ادعاها بیشتر جنبه عملیات روانی دارد.

طلایی‌نیک ادامه داد: آینده جنگ غزه به تحولات میدانی و فرامیدانی وابسته است. البته نقش اصلی را ملت فلسطین خواهد داشت که تاکنون موجب شده‌اند این رژیم در ۸۰ روز گذشته هیچ دستاوردی نداشته باشد و به هیچکدام از اهداف اعلامی خود نرسد. امروز اسرائیل بیش از پیش در چشم جهانیان منفور شده است.

سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به پرسشی درباره ترور سردار سیدرضی موسوی گفت: رژیم صهیونیستی تاوان این جنایت را خواهد داد و پاسخ به این جنایت در زمان و مکان و روش مناسبی انجام خواهد گرفت. این واکنش قاطع و اثربخش برای ناکام‌تر کردن رژیم در اهداف اینگونه ترورهاست. رژیم صهیونیستی با اختلافات فراوان در داخل و خارج مواجه است. بنابراین واکنش به این ترور هوشمندانه و مقتدرانه خواهد بود به صورتی که رژیم قادر به هیچگونه بهره‌برداری از آن نباشد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره روابط دفاعی ایران و عراق، گفت: این روابط رو به توسعه است. وزارت دفاع هم بارها به صورت رسمی اعلام آمادگی خود برای کمک به نیروهای نظامی عراق اعلام کرده است.

وزارت دفاع همکاری لازم را با وزارت کشور برای برگزاری انتخابات دارد

طلایی‌نیک در پاسخ به پرسشی درباره موضع‌گیری نیروهای مسلح در انتخابات، تصریح کرد: نیروهای مسلح تدابیر قانونی در مورد انتخابات را رعایت می‌کنند.‌ وزارت دفاع همکاری لازم را با وزارت کشور برای برگزاری انتخابات دارد. البته کارکنان و خانواده‌های وزارت دفاع هم سهم خود در برگزاری پرشور انتخابات انجام خواهند داد و هیچکدام از زیرمجموعه‌های وزارت دفاع هیچ جهت‌گیری در انتخابات نداشته و نخواهند داشت.

سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به پرسشی درباره مواضع روسیه در زمینه جزایر سه‌گانه خلیج فارس، تصریح کرد: سه جزیره ایرانی، ایرانی خواهد بود و هیچ موضع‌گیری موجب سلب حاکمیت ایران از جزایر نخواهد شد. این نوع موضع‌گیری هم نشان‌دهنده عدم پایداری موضع‌گیری‌ها خواهد بود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ساخت به موشک کروز سوپرسونیک، گفت: هم در سپاه و هم در وزارت دفاع فرآیند دستیابی به موشک کروز سوپرسونیک در حال پیگیری است و در زمان مقتضی نتایج آن اعلام خواهد شد.

از تسلیحات ایرانی در جهت اهداف غیرانسانی استفاده شود، صادرات انجام نمی‌دهیم

طلایی‌نیک در پاسخ به پرسشی درباره صادرات محصولات دفاعی، تاکید کرد: اگر دولتی بخواهد در جهت اهداف غیرانسانی از تسلیحات ایرانی استفاده کند این صادرات را انجام نمی‌دهیم. قبل از انقلاب ۳۰ محصول دفاعی سطح پایین تولید می‌شد. امروز بیش از ۸۰۰ سامانه که برخی از آنها ده‌ها فناوری زیرسامانه‌ای دارد تولید می‌شود و آمادگی صادرات محصولات غیرنظامی را هم داریم.

سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به پرسشی درباره ساخت بالگردهای رزمی یادآور شد: بخش‌های صنعت بالگردی در سه وضعیت مختلف قرار دارد، برخی بالگردها با طراحی جدید در مراحل تحقیقاتی است، برخی بالگردهای تولیدی در حال تولید و تحویل است و یک بخش دیگر از توان ما در جهت تعمیر و نگهداری بالگردهاست که در حال ارائه خدمت به نیروهای مسلح است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره مسلح‌شدن کرانه باختری، گفت: کمک به جبهه مقاومت به صورت شفاف انجام می‌شود و بنا به نیاز دولت‌ها می‌توانیم صادرت محصولات را انجام دهیم. در صورتی که از مراجع بالاتر تدبیری صورت گیرد وزارت دفاع آمادگی هرگونه پشتیبانی را دارد.

قرائن و علائم دست داشتن صهیونیست‌ها در ترور شهید فخری‌زاده را اثبات می‌کند

طلایی‌نیک در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات وزارت دفاع برای پیگیری حقوقی ترور شهید فخری‌زاده، گفت: این ترور ابعاد مختلفی دارد. یک بعد آن قضایی است که وزارت دفاع هرچه لازم بوده در اختیار دستگاه قضایی قرار داده است. قرائن و علائمی که دست داشتن صهیونیست‌ها در این جنایت را اثبات می‌کند نشان می‌دهد هرچند این رژیم، بزدلانه مسئولیت این ترور را بر عهده نگرفت اما شواهد موید دست داشتن اسراییل در این ترور است. در عین‌حال وزارت دفاع اقدامات شهید فخری‌زاده را با دستور رهبری انقلاب در ۱۴ حوزه جدید دنبال می‌کند.

سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به پرسشی درباره صادرات محصولات دفاعی به کشورهای آمریکای لاتین، یادآور شد: برخی کشورهای آمریکای لاتین در حوزه همکاری ما قرار دارند و متناسب با مذاکرات و توافقات، اقدامات و همکاری‌ها در حال انجام است.

طلایی‌نیک در پاسخ به پرسشی درباره پروژه ساخت هواپیمای مسافربری تاکید کرد: طرح‌های جدید ساخت هواپیمای مسافربری با همکاری وزارت دفاع و شرکت‌های دانش‌بنیان در حال انجام است. امیدواریم دولت و مجلس در تامین مالی این موضوع همکاری داشته باشند تا زمان دستیابی به طراحی و تولید را کوتاه کنیم.

اسلحه مصاف به مرحله تولید رسیده و به تدریج تحویل نیروهای مسلح خواهد شد

وی در پاسخ به پرسشی درباره تحویل‌دهی اسلحه مصاف به نیروهای مسلح، گفت: اسلحه انفرادی مصاف مراحل گوناگون تحقیق و طراحی آزمون خودش را پشت سرگذاشته و به مرحله تولید رسیده است و طبق ساختار سازمانی که باید در نیروهای مسلح بوجود آید به تدریج تحویل نیروهای مسلح خواهد شد. این روند با توجه به تامین مالی برای جایگزینی اسلحه مصاف با سلاح سازمانی ارتش جمهوری اسلامی انجام می‌شود.

سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به پرسشی درباره اولویت ساخت تجهیزات توپخانه‌ای اظهار کرد: تولید و ارتقا تجهیزات با توجه به تهدیدات و نیازهای نیروهای مسلح انجام خواهد شد که در حوزه توپخانه‌ای هم به همین صورت است.

تولید ناوشکن بیش از ۶ هزار تنی با همکاری نیروی دریایی سپاه دنبال می‌شود

طلایی‌نیک در پاسخ به پرسشی درباره واردات سلاح، تصریح کرد: ما با کشورهای گوناگون همکاری‌های دفاعی و بر اساس نیاز و مصالح دفاعی کشور داریم‌. هرکدام از توافقات با کشورهای خارجی شرایط خاص خود را دارد و به عنوان مکمل توان داخلی ایفای نقش می‌کند.

وی ادامه داد: بعد از ساخت ناوشکن‌هایی که تحویل نیروهای مسلح شده است ناوشکن‌های جدید هم در دستور کار قرار دارد که در این حوزه تولید ناوشکن بیش از ۶ هزار تنی با همکاری نیروی دریایی سپاه دنبال می‌شود که قابلیت‌های بهتری نسبت به شناورهای کلاس موج دارد. در صادرات هم با اولویت تامین نیاز داخلی، آمادگی صادرات شناورها را داریم.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.