Tuesday, 27 February , 2024
افزونه جلالی را نصب کنید.
شناسه خبر : 3868
  پرینتخانه » خانواده تاریخ انتشار : 02 مارس 2019 - 22:00 | 297 بازدید | ارسال توسط :

چرا طرح ازدواج کودکان ۱۳ سال در مجلس مطرح شد؟

چرا طرح ازدواج کودکان ۱۳ سال در مجلس مطرح شد؟ استاد حقوق و فقه دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه قانون کنونی ما در مورد بلوغ در سن 9 سالگی با بلوغ فکری دختران امروزی هیچ مطابقتی ندارد، گفت: کاهش سن ازدواج آمار طلاق را پایین نمی آورد. به گزارش مشهدنیوز،    سعید ابراهیمی در مورد […]

چرا طرح ازدواج کودکان ۱۳ سال در مجلس مطرح شد؟

چرا طرح ازدواج کودکان ۱۳ سال در مجلس مطرح شد؟

استاد حقوق و فقه دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه قانون کنونی ما در مورد بلوغ در سن 9 سالگی با بلوغ فکری دختران امروزی هیچ مطابقتی ندارد، گفت: کاهش سن ازدواج آمار طلاق را پایین نمی آورد.

به گزارش مشهدنیوز،    سعید ابراهیمی در مورد پیشینه تاریخی ازدواج کودکان و چالش‌های پیش رو اظهار کرد: ازدواج کودکان از لحاظ پیشینه شرعی در صدر اسلام و پس از اسلام وجود داشته و در این راستا طبق قوانین داخلی کودکان را به دو دسته صغیر ممیز و غیرممیز تقسیم بندی می‌کنند.

وی تصریح کرد: به کودکی که بتواند امور خوب از بد را تشخیص دهد، ممیز و کودکی که این ویژگی را ندارد غیرممیز می گویند.

استاد حقوق و فقه دانشگاه مازندران با بیان اینکه اگر کودکی ممیز باشد در صورت ارتکاب جرم، مجازات او کامل است، تصریح کرد: در صدر اسلام ملاک بلوغ  9 سال قمری برای زنان و برای بلوغ پسر نیز  15 سال قمری در نظر گرفته شده که در این هم اختلافاتی وجود داشته است؛ اینکه سن بر حسب سال قمری از سال شمسی کمتر است و شاید ملاک مناسبی برای سن بلوغ در شرایط فعلی نباشد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه در گذشته دختر 9 ساله به لحاظ جسمی تنومند و قوی بوده‌اند، یادآورشد: در حال حاضر شرایط جسمی و فکری دختران 20 ساله، با کودکان 9 ساله قدیمی مطابقت دارد و شاید دلیل آن مسائل ژنتیکی باشد؛ با گذشت زمان تغییرات بسیاری در حیطه ژنتیکی و ابعاد روحی دختران و پسران به وجود آمد به طوری که در شرایط کنونی، بلوغ فکری در فرزندان دیرتر رخ می دهد.

ازدواج در سن 13سال منطقی نیست

استاد حقوق و فقه دانشگاه مازندران در مورد تعیین سن ۱۳ سالگی برای ازدواج کودکان خاطرنشان کرد: تعیین سن ۱۳ سال برای ازدواج کودکان منطقی نیست، بهتر است آن را به سن دیگری دیگر موکول کنیم.

وی با اشاره به اینکه دو معیار در بلوغ وجود دارد، افزود: بلوغ سنی و معیار فیزیکی از جمله علائم بلوغ هستند که باید به آن پرداخته شود اما ازدواج در سنین پایین گرچه به لحاظ مبانی شرعی مشکلی ندارد اما در شرایط جامعه کنونی این امر قابل پذیرش نیست.

مزایاو معایب پایین آمدن سن ازدواج

ابراهیمی با بیان اینکه در شرایط فعلی دختران تا سن ۱۳سالگی و پسران پایین تر از ۱۸سال پختگی لازم را برای زندگی ندارند، یادآور شد: پایین آمدن سن ازدواج مزایایی چون رفع نیازهای جنسی  را دارد و این امر در آن شرایط قانونی مناسب خواهد بود. پایین آمدن سن ازدواج هرچند می تواند مثبت باشد اما جنبه های منفی آن بیشتر است، چرا که نرسیدن به بلوغ فکری لازم برای حل مسائل زندگی منجر به افزایش آمار طلاق خواهد شد.

استاد حقوق و فقه دانشگاه مازندران خاطرنشان کرد: شاید حمایت ازدواج کودکان منطقی نباشد اما هر کشور با توجه به شرایط اقلیمی خود وضعیت متفاوتی را دارد و این قانون باید منبطق با شرایط جغرافیایی، عرفی و دینی هر منطقه‌ای مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اکنون این عدم مطابقت بلوغ فکری و جسمی در کودکان امروزی با قانون بلوغ در 9 سالگی چالش هایی را ایجاد کرده است، اظهارکرد: در این راستا برای حل این چالش می‌توان سن بلوغ را از لحاظ اجرای مسائل شرعی و رسیدن به حدکمال برای تشکیل خانواده از هم تفکیک کرد.

کاهش سن ازدواج آمار طلاق را پایین نمی‌آورد

ابراهیمی با اشاره به اینکه کاهش سن ازدواج کودکان عاملی برای کاهش طلاق نخواهد بود، گفت: شاید پیشنهاد ازدواج در سنین پایین به خاطر رفع یک سری محدودیت‌ها برای کسانی که قصد ازدواج با کودکان را دارند بوده و دلیل آن هم صرف هزینه های کمتر برای ازدواج، عدم پرداخت مهریه های سنگین و تنوع طلبی برخی مردها باشد.

 وی تصریح کرد: ازدواج دختران در سنین کودکی می تواند بازخوردهای منفی چون افزایش آمار طلاق و در نتیجه سرخوردگی‌ها را در پی داشته باشد.

نظر نهایی ازدواج کودکان با تشخیص مصلحت نظام

این استاد دانشگاه در مورد وضعیت فعلی ارائه طرح ازدواج کودکان ۱۳ سال به مجلس نیز خاطرنشان کرد: در حال حاضر  این مساله به صورت طرح به مجلس ارائه شده است و در کمیسیون باید مورد تایید قرار بگیرد و پس از آن به شورای نگهبان رفته و در آنجا نیز مورد تایید شود، اگر توافق سن ۱۳ سال برای ازدواج کودکان حاصل نشود تشخیص مصلحت نظام در این مورد تصمیم گیری خواهد کرد.

ابراهیمی همچنین در مورد چرایی ارائه طرح ازدواج کودکان ۱۳ سال در مجلس گفت: بخشی از دلایل ارائه این پیشنهاد برون مرزی و بخش دیگر منطقه‌ای است، چرا که در مناطق جنوب کشور و یا برخی مناطق که این نوع ازدواج‌ها سابقه بیشتری داشته این درخواست از سوی مردم بیان شده است.


انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.