Tuesday, 27 February , 2024
افزونه جلالی را نصب کنید.
شناسه خبر : 7278
  پرینتخانه » محیط زیست تاریخ انتشار : 23 دسامبر 2019 - 23:54 | 328 بازدید | ارسال توسط :

چرا کمیته اضطرار آلودگی هوا، با کامیون‌ها برخورد نمی کند؟

 مردم می‌پرسند وقتی سهم کامیون‌ها و دیزلی‌ها در آلوده کردن هوا از خودروهای شخصی بیشتر است، چرا سختگیری‌ها فقط متوجه ماشین شخصی است؟
چرا  کمیته اضطرار آلودگی هوا، با کامیون‌ها برخورد نمی کند؟

مشاور اجتماعی معاونت ترافیک شهرداری تهران از توجه نکردن به جنبه‌های اجتماعی در تصمیم‌گیری‌های مربوط به روزهای اضطراری آلودگی هوا انتقاد کرد و خواستار انجام کار کارشناسی قبل از اعلام تصمیم‌های ناگهانی و نسنجیده شد.

به گزارش مشهدنیوز، علی پیرحسین‌لو با بیان اینکه متاسفانه گاهی اوقات شاهد آن هستیم که تصمیم‌های ناگهانی و نسنجیده‌ای به عنوان شرایط اضطرار آلودگی هوا اعلام می‌شود که حتی با عقل سلیم سازگار نیست گفت: نمونه‌اش اینکه در روز اول فصل اعلام می‌شود فقط کسانی مجازند از خودرو استفاده کنند که سهمیه ۲۰ روز فصلی خود را استفاده نکرده باشند! حرفی که معنای واقعی‌اش این است که ما یک چیزی برای خودمان مصوب کردیم اما شما جدی نگیرید و در عمل همه مجازند بیایند.

وی بیان اینکه اعلام چنین تصمیم‌هایی نشان می‌دهد قبل از جلسه‌ای که در عالی‌ترین سطوح اداری برگزار می‌شود روندهای ابتدایی کار کارشناسی طی نشده است، افزود: قبل از آن هم شاهد بازگشت به شیوه منسوخ زوج و فرد کردن اجازه تردد بودیم که همه مردم می‌دانند نه تأثیری بر کاهش آلودگی هوا دارد و نه اساسا امکان اجرای آن وجود دارد.

مشاور معاونت حمل و نقل و ترافیک با بیان اینکه توجه به پیامدهای اجتماعی یک ضرورت بدیهی است، افزود: بالاخره انتظار می‌رود چیزی را که مردم عامه می‌فهمند، تصمیم‌گیران هم بفهمند. وقتی از صبح روز یکشنبه مشخص است که قرار است باقی هفته تعطیل شود اما اعلام این تصمیم به شب‌هنگام و زمان تاریکی هوا موکول می‌شود، و این یعنی یک جای کار ایراد دارد. در حالی که این تصمیم می‌توانست در پایان هفته قبل اتخاذ شود تا بخشی از خانواده‌ها فرصت داشته باشند تصمیم به سفر بگیرند و شهر قدری خلوت شود؛ یا تصمیم‌گیری صرف برای دانش‌آموزان و مقاومت در برابر تسهیل شرایط برای پدر و مادران و این هم یعنی عملا تصمیم‌ها به نحوی اتخاذ و اعلام می‌شود که کمترین تأثیرش هم خنثی شود.

پیرحسین‌لو گفت: مردم می‌پرسند وقتی سهم کامیون‌ها و دیزلی‌ها در آلوده کردن هوا از خودروهای شخصی بیشتر است، چرا سختگیری‌ها فقط متوجه ماشین شخصی است؟ و انصافا کسی جوابی برایشان ندارد. دو سال قبل که هوا از امسال هم آلوده‌تر بود، شهرداری به کمیته اضطرار اعتراض کرد که چرا خودروی شخصی را زوج و فرد می‌کنید اما کامیون‌ها را محدود و کنترل نمی‌کنید؟ از آن موقع، تازه ممنوعیت تردد کامیون هم برای روزهای آلوده مطرح شد، اما من می‌خواهم به شما عرض کنم هنوز که هنوز است، این ممنوعیت چندان با جدیت اعمال نمی‌شود. نه کد جریمه برای دوربین‌های ورودی شهر تخصیص یافته و نه اطلاعات سند خودروها به شهرداری داده شده است. نیاز به غیب‌گویی هم نیست؛ خود مردم در خیابان‌ها و معابر پیرامونی و ورودی شهر می‌بینند که در همین شب‌ها چقدر کامیون می‌آید و چقدر ممانعت می‌شود.

وی در پایان گفت: به نظر می‌رسد ما حتی در این سطوح خرد با یک نوع بحران حکمرانی مواجهیم. انگار که کسی توان اعمال سیاست را در خود نمی‌بیند. در وضعیت طبیعی، شیوه اصولی کار این است که زنجیره‌ی فرایندی کارشناسی، تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری، اجرا، نظارت و پاسخگویی به‌طور پیوسته عمل کند، اما متأسفانه در جزء جزء این فرایند شاهد گسستگی، بی‌مسئولیتی، بی‌تصمیمی و مدیریت باری‌به‌هرجهت هستیم. با این روش، قطعا هیچ مشکلی از جمله آلودگی هوا حل نخواهد شد.

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.